Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad Fotboll Ungdom P12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlstad Fotboll Ungdom P12.
P12
Följ oss för uppdateringar
Torsdagens träning var den sista utomhusträningen för i år och får avsluta säsongen som har varit späckad med aktiviteter.
Nästan 50 spelare har varit aktiva under säsongen och har tillsammans med 10-talet tränare avverkat ett gäng träningar och totalt 54 matcher. 48 av dem i Fotbollsförbundets seriespel där vi haft två matcher per omgång under sex omgångar, där vi deltagit med fyra lag per omgång. I Sun cup deltog vi med tre lag som spelade fyra matcher var. Därtill har vi spelat fyra st (sjumanna)matcher uppdelat på två tillfällen.
Tillsammans har vi fått uppleva ett hopkok av roliga och spännande matcher som haft alla möjliga ingredienser. Det har skjutits skott som varit lösa, hårda, raka och skruvade. En del har gått i mål, en del har gått bredvid och något av dem har nästan knäckt ribban. Vi har bjudits på passningar som varit överraskande, förvirrande och så perfekta att de skulle kunnat smöra alla mackor i en färdigskuren limpa på en och samma gång. I vissa sekvenser har passningarna gått som på ett snöre ända bakifrån till längst fram.
Vi har fått se försvarsarbete som varit hårt, ibland elegant och vid vissa tillfällen till och med utmanövrerande.
Målvakternas räddningar har varit självuppoffrande, djärva och i flera fall avgörande för fortsättningen av en match. Några av dem har kommit som en comeback när alla andra utom målvakten redan räknat in ett mål.
Spelarna har utvecklats på ett mycket bra sätt under säsongen. En av de mest påtagliga delarna av utvecklingen är hur man på planen ser till att hjälpa och ta hjälp av varandra spelmässigt istället för att individuellt försöka klara allt på egen hand. En annan del är hur målvakter tillsammans med lagkamraterna sett till att sätta igång spelet från inspark på ett bra sätt för att kunna ta sig upp i anfallsspel.
Nästa säsong kommer det att spelas matcher med sex utespelare plus målvakt, vilket spelarna redan börjat träna på både på träning och i match. Vi ser fram emot nästa säsong men tar nu ett uppehåll från fotboll till förmån för vinteridrotter som börjar på många håll.
För de som känner för och har tid med att lira fotboll under vintern så är ambitionen att det ska hållas träningar inomhus likt förra året, information om när, var och hur gällande detta kommer senare.
Tack för en bra säsong
Mvh ledarna
Tack för en rolig och utvecklande säsong! Ses om inte senare i vinter så till nästa säsong! Mvh Valter och Therese
RapporteraRapportera
Tack alla engagerade ledare, för en rolig säsong. Bra jobbat, imponerande att ni har fått ihop det. Mvh Ludde, Åsa och Erik
RapporteraRapportera
Stort tack alla fantastiska tränare och spelare för en fin säsong. Bra jobbat allihop!
RapporteraRapportera
Stort tack🙏 alla fantastiska tränare för en mycket bra säsong. 😊
RapporteraRapportera
Stort tack till alla💯⚽
RapporteraRapportera
Stor tack till alla tränaren under hela säsongen 🌹🌹👏👏👏
RapporteraRapportera
Stort stort tack till er allihopa! ☀
RapporteraRapportera
Stort tack till alla tränarna 🙏
RapporteraRapportera
Stort tack till er som gör det möjligt ⚽🙏
RapporteraRapportera
Stort tack till alla tränare och en bra säsong 👍👏👏👏⚽⚽
RapporteraRapportera
Stort tack till alla inblandade för en fin säsong!
RapporteraRapportera