Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Tun P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Tun P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar!
Vi hade ett föräldramöte inför våren i söndags, det hade varit bra om fler kunnat delta så vi fått en gemensam bild över vad som händer under våren.
Vi kommer spela i en serie där de flesta lag är kring Nyköpingsområdet. Det kommer att krävas matchvärdar när vi har hemmamatch och att vi har någon som bemannar kiosken. Vi kommer kalla en förälder till varje uppdrag på matchen. Kan du inte få du själv byta.
Vi önskar också någon som kan ställa upp och hjälpa oss tränare på träningarna och matcher. Vi jobbar båda lite helger och kvällar och för att barnen ska kunna få träningar så vill vi ha minst en förälder till. Vi ser helst att någon eller några ställer upp frivilligt. Vi förväntar oss bara någon som kan hjälpa och ha koll på barnen samt hämta bollar och konor. Om ingen vill ställa upp frivilligt kommer vi skicka ut ett schema där en spelares föräldrar får ställa upp den veckan vid träningar och matcher. Det kommer rotera så varje familj har ungefär en vecka på våren och en på hösten.
Under våren ser vi gärna er föräldrar heja och peppa på kanten. Försök gärna att undvika att ge barnen instruktioner, även om vi vet att det är svårt. Vi vill tillsammans med er ge barnen den bästa upplevelsen av matchspel, en situation som för vissa barn kan vara både lite nervös och svår. Så tillsammans hejar vi på med glada tillrop 😊 Vi hjälper också barnen att förstå att domaren är viktig och gör sitt bästa i alla lägen. Vi har unga domare som alla är under utbildning. Tyvärr tappar vi många domare som tycker situationen är alldeles för obekväm, därför behöver vi tillsammans visa att vi tycker de gör ett viktigt och bra jobb.
Det kommer skickas ut lotter också. Matlotter nu på våren. 8 stycken var så skall säljas. Om man inte har fler barn i föreningen för då blir det färre per barn.
Det kommer skickas ut lotter också. Matlotter nu på våren. 8 stycken var så skall säljas.
| Träning | 12 maj, 18:15 |
| Träning | 14 maj, 18:15 |
| Gnesta FF P-2014 Vit (hemma) | 17 maj, 09:30 |
| Träning | 19 maj, 18:15 |
| Träning | 21 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera