Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala P-09
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala P-09.
P-09
Följ oss för uppdateringar
Hallå föräldrar!
I Upplands fotbollsförbunds tävlingsbestämmelser står det att det ska finnas minst en matchvärd på alla barn-, ungdoms- och seniormatcher. Syftet är att skapa en miljö kring och på fotbollsplanerna, där både domare, spelare och ledare mår bra och har roligt.
Det är föreningen som ansvarar för att deras hemmamatcher ska ha minst en matchvärd på plats/match.
Den som är matchvärd kan inte samtidigt vara ledare/spelare/matchfunktionär för laget vid match.
Matchvärden ska ha på sig en matchvärdsväst samt en badge. Det är föreningens ansvar att se till att detta finns tillgängligt.
Därför behöver vi se till att det finns en matchvärd på varje hemmamatch. Det finnns ju inget som hindrar att man är två om det skulle kännas bättre.
Det bästa vore såklart om det kunde ske på frivillig basis, att man tex anmäler till mig att man kan tänka sig att vara matchvärd inför hemmamatch där ens barn ska spela.
Västar, badge och infokort finns på kansliet. Någon av ledarna på resp match har nyckel och kan hjälpa till att hämta ut.
I helgen som kommer har vi tre hemmamatcher på Ekeby:
Lör 13:45 (saml 12:30) DM mot Enköpings SK
Lör 15:30 (saml 14:30) mot Knivsta IK
Sön 9:15 (saml 8:30) mot IK Fyris/Vreta IF
Om någon är sugen på att vara matchvärd på någon av de matcherna, hör av er till mig!
Förtydligande: Det gäller alltså bara vårt eget lags (P09) hemmamatcher.
Här är en liten beskrivning av uppdraget:
Matchvärdens ansvar
Matchvärdens roll är att vara en vuxen förebild och ett vuxenstöd. Uppdraget är att verka för en trygg och positiv matchmiljö. Bra egenskaper för en matchvärd kan vara; social, positiv och ett visst mått av civilkurage. Nedan följer en mer specifik beskrivning av matchvärdens uppdrag.
Innan matchen
- Hälsa domare och lag välkomna.
- Se till att alla hittar till sina omklädningsrum.
- Eftersom det ofta är unga domare som används i barn- och ungdomsfotbollen ska domare och ledare gemensamt ska ta ansvar för att matchen genomförs på ett positivt och för alla parter givande sätt. Prata med ledare och domare om detta innan match
- Gå igenom punkterna ur Nolltolerans Uppland.
Innan avspark
- Se till att samtliga ledare och spelare genomför Fair Play-hälsningen.
Under match
- Stötta domaren under matchens gång vid t ex tuffa beslut som avvisning av ledare och föräldrar.
- Om publik behöver sägas till så har du befogenheter att göra det. Alla ska följa Nolltolerans Uppland.
- Var tillgänglig för domare i pausen.
Efter matchen
- Se till att alla spelare, ledare och domare tackar varandra.
- Stäm av läget med domaren och ledarna.
- Hjälp till att skapa en positiv känsla av matchen för alla inblandade.
- Återkoppla till din förening om något har inträffat runt matchen eller arrangemanget som vi bör ha reda på.
Det finns också en pdf under "Dokument" här på Laget.se med beskrivning av uppdraget.
Hälsningar,
Danne
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera