Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Uppsala (Bandy)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Uppsala (Bandy).
Bandy
Följ oss för uppdateringar
Förberedelserna för säsongen 2013/14 fortsätter, seriepremiären stundar bakom hörnet den 24 November. IFK Uppsala är åter på vinnarspåret då Danmarks IF besegrades i en träningsmatch med 8-2. En härlig kväll på Studenternas IP med klar himmel och vindstilla, förutsättningarna för bra bandy kunde inte bli bättre.
Inför denna match skulle vi testa ett antal nya spelare som inte var med i den tidigare matchen mot WT 10. Då detta innebar att vi fick ett överskott av anfallare, så skulle vi prova att köra med tre anfallare, något som vi inte provat tidigare. Tanken var att försöka få bredd i anfallsspelet samtidigt som vi kunde ha en anfallare som gick på djupet, centralt i plan, samt vi skulle försöka sätta hög press på motståndarna i försvarsspelet vilket har blivit vanligare i bandyn på senare tid. Det är IFK som startade bäst och skapade inledningsvis flest målchanser , (10) Carl-johan Hall frispelade Harald Nylinder från vänsterkanten, men ingen mål denna gång. IFK tog ledningen med 0-1 på frislag (15), målskytt Tobias Åkerström. Efter detta började Danmark hitta vägar förbi styrningen, speciellt på vänstersidan där dom skapade ett flertal chanser, och resulterade i att Danmark kvitterade till 1-1 (20). Man hade även i Danmark några duktigare spelare som som vågade utmana backlinjen själva och inte helt orättvis tog man ledningen med 2-1 (31).
Omedelbart kvitterade IFK i efterföljande anfall 2-2 (32) Harald Nylinder. (41) Tobias Åkerström sökte sig centralt upp på plan och slog en passning som skar igenom Danmarks försvar till en helt fri Harald som dock inte fick till ett lyckat avslut. Minuten senare kunde dock IFK åter ta ledningen i matchen 2-3 (42) Harald Nylinder. Första perioden slut.
I periodpaus beslutade vi gå tillbaka 3-5-2, och därigenom bli tätare i mittzon och spara kraft för våra mittfältare.
Då vi nu kunde vinna fler bollar på mittplan, och kunde starta anfall högre upp i banan, fick våra mittfältare mer yta och kunde utmana backlinjen betydligt mer än i första perioden. 2-4 (54) Klas Winter vann boll på mittplan, utmanade och sköt ett distansskott i mål.
2-5 (70) Tobias Åkerström gjorde mål på hörna, assist Patric Eriksson. (71) Simon Israelsson utvisad 10 min. Danmark satte nu press på IFK och skapade ett flertal chanser, men i denna press slog ånyo Tobias Åkerström en fantastisk lyra till Harald som inte gjorde något misstag och satte 2-6 (76).
2-7 (85) David Olsson gjorde mål på hörna, assist Patric Eriksson. 2-8 (89) Patric Eriksson tog sig upp på högerkanten och passade in till en centralt placerad David Olsson som sköt i mål. Det ”nya” IFK genomförde sammanfattningsvis matchen bra, framförallt defensivt, där försvarslinjen med Oscar Hall, Robin Andersson samt Patric Eriksson var trygga matchen igenom. Beröm går även till vår målvakt Lstvan von Polgar som dagen till ära gjorde debut i IFK Uppsala med bravur, att han dessutom vann familjekampen, då hans son Ludwig von Polgar spelade i Danmarks IF satt säkert inte fel heller. Jag vill också passa på berömma Danmarks IF som under hela matchen försökte spela bandy och utmana vårt försvar, tyvärr kanske orken tog slut då man endast hade två avbytare jämfört med våra fyra, och därigenom inte kunde sätta IFK Uppsala på riktigt prov denna kväll.
Stort tack också till Staffan, Danmarks IF som gjorde denna träningsmatch möjlig.
Peter Rask
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera