Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Skoghall Dam F04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Skoghall Dam F04.
F04
Följ oss för uppdateringar
I fjol tog vi med oss två uddamålsvinster i matcherna mot erkänt skickliga Köla/Koppom. I år uppträder samma tjejer under det skräckinjagande namnet Eda United. Matchen hölls på vackert belägna Hammarsvallen i Köla. Samtliga bilar hittade dit. Till slut! Med mindre än halvtimmen tillgodo för att byta om och värma upp så blev taktikgenomgången kort. ”Håll bollen inom laget. Nu går vi ut och kör”.
Vi hade lite frågetecken i truppen. Julia klev av torsdagsträningen med en lårkaka, Vera har känningar i en höft och Miras smärtor i foten störde henne på uppvärmningen. Dessutom hade Målis Emma W stukat till fingret så Norah var med som back up (Att åka 22 mil för att vara reserv för ett ringfinger, det är att ställa upp för laget – tack Norah!).
Regnet öste ner inför matchstart, sedan klarnade det upp och krämporna kändes lika avlägsna som platsen. Skoghall började matchen bäst och tog tidigt tag i taktpinnen. Vi skapade flera bra chanser innan vi kunde spräcka nollan. Det var Lova som på typiskt måltjuvsvis nosade upp lädret och tryckte in bollen mellan målis och stolpe. Vackrast för dagen var nog vårt 2-0-mål. Lisa tog sig in i straffområdet, lobbade bollen över en försvarare till Olivia som plockade med den på bröstet och drog en volley upp i maskorna. Eda United var farliga i sina kontringar men Emma räddar oss ett par gånger med vakna utrusningar före framstormande Edadamer som försökte hyvla till siffrorna. Vi håller undan och t o m drygar ut till 3-0 innan paus.
I andra halvlek spelade Eda upp sig. De är löpstarka och har ett passningsorienterat spel som skapade oss en del bekymmer. Till slut kunde vi dock ta hem en 7-1 seger. Och tanken var att den skulle funnits på nätet. En bit in i matchen frågade de oss om det var okej att sända upp en drönare som filmade matchen. Våra slipade tjejer på avbytarbänken gav sitt godkännande mot löfte om att få lägga ut den på F04:as instagram. Filmen visade sig dock bli en kortfilm. Domaren beordrade genast ner drönaren (endast 30 sekunder film hann det bli).
Vi tränare tycker att tjejerna som vanligt stod för en gedigen laginsats mot ett bra Eda United. Målvakten är säker och alert, trebackslinjen stabil och bolltrygg, mittfältarna visar kreativitet och vilja och forwardslinjen är vass. Vi skulle kunna lyfta vem som helst men vi passar på att lyfta våra yttrar Annie, Lisa och Elin som sliter upp och ner och kommer till flera fina inlägg/inspel från sina kanter. Även Moa ska ha extra beröm för att hon läser spelt bra. Genom att hon ”står rätt” bryter hon anfall efter anfall och slår en hel del fina djupledsbollar som sätter våra forwards i bra lägen. 7-1 kommer efter en sådan pass där bollen, efter en löpduell, landar hos Hanna som läckert lyfter in slutresultatet.
Eda United – IFK Skoghall 1-7 (0-3)
0-1 Lova Svärd
0-2 Olivia Wall
0-3 Olivia Wall
0-4 Joline Wall
0-5 Olivia Wall
1-6 Lova Svärd
1-7 Hanna Melchert
Laget: Emma W, Smilla, Vera, Maja B, Mira, Lisa, Julia, Moa, Elin, Annie, Joline, Olivia, Hanna, Lova,
Publik. Norah och 600 träd.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera