Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Munkfors Division 3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Munkfors Division 3.
Division 3
Följ oss för uppdateringar
IFK Munkfors andralag återuppstår i division 3 säsongen 14/15! Spelande tränare blir egna produkten Anders Widerström, 29, som de senaste säsongerna haft samma roll i Olsäters SK.
Munkfors andralag var senast aktivt i fyra säsonger mellan 08/09 och 11/12. Sedan dess har det legat vilande.
Förra säsongen hade föreningen ett J20-lag bakom A-laget. Med anledning av åldersstrukturen bland spelarna i föreningen föll valet på att starta upp ett division 3-lag istället för J20-lag säsongen 14/15.
Syftet är att ge klubbens juniorer och spelare som är på gränsen till A-laget välbehövlig speltid i division 3. Det ger även möjlighet till seniorer, som av olika anledningar inte kan/vill spela i division 2, chansen att ändå spela hockey.
Spelande tränare blir Anders Widerström, som återvänder till moderklubben från Olsäter. Han spelade i Munkfors upp till J20, sedan har han representerat Olsäter, Ekshärad och Munkfors 2 i division 3. På 167 division 3-matcher har han noterats för 84 (22+62) poäng, enligt eliteprospects.com.
De senaste säsongerna har 29-åringen, som kan spela både back och center, varit spelande tränare i Olsäter. Nu får han alltså samma roll i Munkfors andralag och ska ingå i en stab bestående av fler ledare.
- Det känns väldigt bra. Jag har varit spelande tränare förut, så det känns extra kul att få ta det ansvaret i moderklubben, säger Widerström.
Munkfors division 2- och division 3-lag tränar tillsammans än så länge och har kört två ispass hittills.
- Jag tror att vi kommer få till en bra mix i division 3-laget. Juniorer som orkar och vill mycket samt några ”rävar” som kan vara med och bidra med rutin. Det ska vara seriöst men ändå på en lagom nivå, säger han och fortsätter:
- Det är svårt att uttala sig så mycket om målsättning och såna saker, då vi inte har haft någon egen träning än. Men jag tycker som sagt att det känns lovande. Målet är att ha fler lag efter oss än före oss i tabellen när säsongen är slut.
Är du intresserad av att spela division 3-hockey i Munkfors? Kontakta Anders Widerström på 070-334 16 64. Det kommer även kallas till ett informationsmöte inom en snar framtid.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera