Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Ås A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Ås A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags för seriepremiär i div 6 nordvästra, och det var inte vilken premiär som helst utan Edaderby mot Åmotfors IF.
Vi startar första halvlek rätt okej och vinner lite bollar högt upp i plan. Annars märktes att det var lite spänt och derby. Vi tar ledningen med 1-0 där Patrik Franzén tar en fin diagonallöpning, får ett fint pass och sätter bollen i mål. Ett bra fotbollsmål. Efter detta spelar vi lite sisådär och ÅIF har ett visst spelmässigt övertag resten av halvleken, dock inga superchanser.
Inför andra försöker vi med lite justeringar och börjar denna rätt skapligt och får lite grepp om mitten. Vi gör också 2-0 genom Marcus Lundgren som påpassligt håller sig framme på ett inspel från vänsterkanten. Efter detta faller vi tyvärr tillbaks lite i spelet igen och ger ÅIF det spelmässiga övertaget. Sista kvarten kommer vi ändå tillbaka. Stor anledning till det var nog Viktor Qvist 3-0 mål som tog lite musten ur ÅIF. Sista delen av matchen blev då ganska lugn och segern var i hamn.
Sammantaget kan sägas att det var en typisk premiär och derbymatch, utan så mycket skönspel, men desto mer kämpa och tuffa dueller. Vi är nöjda med tre mål framåt och tre poäng.
Trevlig fortsättning på helgen!!
| Värmskogs SK (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Åmotfors IF (borta) | 6 jun, 14:00 |
| IF Brunskog United (hemma) | 13 jun, 15:00 |
| Slottsbrons IF (borta) | 17 jun, 19:00 |
| Åsvallen uthyrd | 20 jun |
| 12 apr | Ås tipset 2026 |
| 23 mar | Vinnarna i medlemslotteriet |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera