Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Köping Herrar Div 3/HJ
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Köping Herrar Div 3/HJ.
Herrar Div 3/HJ
Följ oss för uppdateringar
Matchreferat: Askersunds IBK H3 – IBK Köping Ung H3
Slutresultat: 6–2 (2–1, 3–0, 1–1)
Plats: XL Bygg Bergqvist Arena, Askersund
Datum: 30 november 2025
IBK Köping Ung fick lämna Askersund poänglösa, men med flera positiva sekvenser att ta med sig trots slutresultatet 6–2 till hemmalaget. Matchen blev en berg-och-dalbana där Köping visade lagmoral och periodvis spelade riktigt stark innebandy, men där Askersund visade skärpa i de avgörande momenten.
Trevande start men stark avslutning på första perioden
Matchen inleddes i ett högt tempo där Köping behövde några minuter för att hitta in i spelet. Under de första tio minuterna var det Askersund som dikterade villkoren, och när Köping åkte på en tveksam utvisning efter 6:12 tog hemmalaget vara på chansen. I powerplay satte Felix Särén 1–0, och bara sekunder senare utökades ledningen till 2–0 genom Emil Backeborn.
Trots kallduschen visade Köping moral. Laget jobbade sig metodiskt in i matchen och fick också utdelning. Efter fint kombinationsspel reducerade Mikael Landqvist till 2–1, assisterad av Adam Lundström, och gästerna avslutade perioden betydligt starkare än de började den. 2–1 efter första kändes rättvist och gav nytt mod.
Andra perioden avgör matchen
I den andra perioden kom Köping ut med ambitionen att fortsätta på den positiva trenden från slutet av första, men Askersund hittade istället ett effektivt ryck. Erik Gustafsson blev periodens gigant och gjorde både 3–1 och 4–1, två mål som kom i rätt lägen för hemmalaget. Trots hårt jobb och några bra omställningar saknades den sista skärpan hos Köping, och strax före periodpaus kom även 5–1 genom Olle Ogenklev.
Period 2 blir inte bra trots att vi sätter försvarsspelet så får vi inte igång vårt omställningsspel som vart ett vinnande koncept i andra matcher.
Denna mellanaktsperiod blev matchens tunga del för Köping, där Askersund visade rutin och effektivitet. De blir tunga när det kommer med den rutinen och farten. Askersund har några lirare som lirde i Herrar Div 1 förra säsongen.
Stark avslutning trots tung uppförsbacke
Tredje perioden bjöd på ett betydligt jämnare spel. Köping fortsatte arbeta hårt och skapade flera bra lägen, samtidigt som man stod upp defensivt. En tidig Askersundsutvisning gav hopp, men målen uteblev. Askersund ökade istället på till 6–1 genom Robin Lindgjerdet.
Köping gav sig dock inte. Lagkaptenen Hugo Edlund klev fram och reducerade till 6–2 efter pass från August Sundius, ett mål som blev ett välförtjänt kvitto på lagets arbete i sista perioden.
Sammanfattning
Det här blev en match där Köping visar att man kan utmana ett topplag i långa sekvenser. Det defensiva arbetet i fem mot fem och slutet av både första och tredje perioden är tydliga ljusglimtar. Samtidigt avgörs matchen av nyckelminuter i första och framförallt andra perioden, där Askersund var betydligt mer kliniska i sina avslut. Lagets lirare dvs lagets godispåse hamnade på Anton Bruhn som gör en otroligt bra match.
Vi vill även lyfta våra centrar som är grymma. Kul att se Elis tillbaka i laget med sin energi och positivitet.
Askersund har några topplirare i sitt lag som lirat i högre divisioner men jag tycker vi stänger ned dem bra idag. Viktor Klingberg och Felix Särén är ruggigt bra men det blev bara en poäng från dem idag.
Målskyttar IBK Köping Ung:
Mikael Landqvist
Hugo Edlund
Assist:
Adam Lundström
August Sundius
IBK Köping Ung tar nu med sig det positiva spelet från första periodens andra halva och tredje perioden och siktar på att komma tillbaka starkare till nästa omgång.
| Träning | 30 dec, 19:30 |
| Nyårsinnebandy | 31 dec, 10:00 |
| Träning | 5 jan, 18:00 |
| Rocklunda IBK Västerås H3 (hemma) | 6 jan, 19:30 |
| Träning | 6 jan, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera