Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Ludvika Herr Div. 3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Ludvika Herr Div. 3.
Herr Div. 3
Följ oss för uppdateringar
Hemmamatchen mot Digers från Orsa blev en målrik historia.
Ludvika tog ett starkt initiativ direkt från start och gjorde 3 mål på lika många minuter. Digers hängde inte alls med i Ludvikas rörelse och snabba passingsspel och det var många gånger vidöppet i det så kallade "slottet". Periodsiffrorna skrevs till slut til 6-2 till Ludvikas favör.
Ludvika staratde den andra perioden på samma sätt som den första och tryckte gasen i botten. Efter halva perioden mattades dock Ludvika något, då man blev tvungen att gå ner på 3 backar efter att Gustaf Andersson ådragit sig en huvudskada i en alldeles schysst närkamp. Gustaf fick följa resten av matchen från sidan, men behövde som tur var inte uppsöka läkarvård utan repade på sig ganska kvickt. Efter den andra perioden var ställningen 10-3 till Ludvika och macthen var i praktiken över, även om det kan gå fort i innebandy.
I den tredje perioden jämnade spelet ut sig något och Digers tilläts komma till fler vassa avslut. Bl.a. en straff som dock räddades av, för just straffen, inhoppande Anderas Abrahamsson. Siffrorna 1-4 i denna period visar att Digers kan vara effektiva framåt, men där också Ludvika brände ett otal chanser att ytterligare utöka sin ledning. Slutställningen blev 11-7, men det var aldrig nära för Digers att komma ikapp.
I Digers så fanns det inte någon som höjde sig över mängden i denna match, möjligen målvakten Mattias Johansson, som spelade upp sig i den tredje perioden. Digers kommer säkert igen och blir betydligt svårare på bortaplan att tas med.
I Ludvikas lag ska alla ha en stor skopa beröm idag, framför allt för den första perioden som är årets särklass bästa. Detta var en lagseger, från målvakt till backar till centrar till forwards. Dock, i en klass för sig stod idag Boo Lindberg, som med sina 6 mål och 2 assist var planens gigant. Hans radarpartner Mikael Andersson stod för 1 mål och 5 assist och tillsammans med slitvargen Roger Grönberg bildar dessa herrar en riktigt bra kedjeformation med mix av olika kvaliteter.
| Årsmöte IBF Ludvika | 3 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera