Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Ludvika Dam Div. 2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Ludvika Dam Div. 2.
Dam Div. 2
Följ oss för uppdateringar
Det är en lek som är ganska kul en fredag-lördag kväll i goda vänners lag. Men idag hade det en annan innebörd.
Dagen match mot Rosersberg/Arlanda, även kallat RA19, var lite av en ... ja, kanske inte måste-match men det var de som låg närmast över oss i tabellen och ett lag som spelat jämnt mot andra lag vi varit nära att slå - borde ha slagit.
Vi hade tränat bra de senaste två veckorna och lyft upp intensiteten och sättet att spela. Vi hade utnyttjat det lilla uppehållet på bästa sätt. Vi var redo!💪👊
Laget var klart på fredagen, sen tyckte Suss barn att laget inte alls var klart och Suss fick stanna hemma. Tränarstaben hade ett antal mess fram och tillbaka och vi valde att kalla in Ida - som back! Danne var övertygad om att Ida spelat back med Flicklaget tidigare och gjort det bra och tänkte att det blir kanon!?
Så - laddat för match! Lördagen började på bästa sätt, en "ostskiva" på framrutan och 500 i böter var ett faktum. Suck! Men Amalia vann i alla fall sin match med FBC Uppsala tidigt på lördagsmorgonen, sen tog hon plats i vårat bås. Det var värt 500!🙏
Mot Ekilla Sporthall! Ytterligare en sporthall att lägga på erfarenhetskontot - omodern på utsidan, renoverad på insidan.
Väl framme så kör vi promenad och uppsnack - då visar det sig att Ida inte alls spelat back i Flicklaget - "Jag har aldrig spelat back, Danne!"😲😲😲
Nåja, vi ändrade inte upplägget, men vi hade en plan B ... som aldrig behövdes och kommer aldrig att behövas!🙏
Första perioden startar och spelet går lite fram och tillbaka. Men vi kommer upp högre i banan och kan sätta lite press på RAs backar. Vi får med laget, backarna kliver upp och vi lyckas flera gånger stoppa omställningar och behålla bollen i anfallszon.
5.25 så sätter Mathilda dit bollen på en fin pass av Malin från bakplan och vi har 0-1 på tavlan.😊
Första perioden är bra, vi skapar flera lägen att utöka men RAs målvakt står i vägen. Men 16.47 in så lyckas RA sätta 1-1 när vi tappade lite markering i mitten. Inte riktigt rättvist, men heller inte orimligt.
Period 2 är 2.19 gammal när Fellan får en bra passning på djupet i mitten av Felicia - återigen från bakplan - och sätter dit den bredvid målvakten. 1-2!?
Sen dröjer det inte längre än till 6.14 innan Frida kliver fram i en av sina framgångsrika räder, där Jennifer skjuter och Frida fiskar upp bollen och sätter dit den. 1-3! 👊
Dock hinner klockan bara till 7.40 innan RA har reducerat till 2-3 på en omställning.
Resten av perioden händer det inget resultatmässigt, vi gör återigen en bra period men sjunker lite för lågt på slutet.
I pausen så pratar vi om att lyfta upp oss igen, spendera tid i deras zon och få de att slå ifrån sig. Och så blir det...vi kliver ut och trycker upp igen, de får slå ifrån sig många gånger och vi får tryck. 2.42 sätter Mathilda ett mycket psykologiskt viktigt mål 2-4 efter att Gabby "knackat" mot mål och vi har en tvåmålsledning. 👏
Vi håller ställningarna perioden ut, vi har bud på mer men får också spela box. Vi får en rejäl omställning mot oss och Hanna får göra 3 superräddningar och se till att vi kan behålla försprånget.
Idag gör vi en kanonmatch över alla formationer, backar som forwards som centrar - som Hanna som sista utpost. Idag levererade ALLA!💪?🙏 Vi får även 3 numerära underlägen där vi nollar RA! Viktigt!🙏
Matchens lirare från seket: Hanna, återigen säkerheten själv i målet och glänser med sin trippelräddning!🙏
Matchen lirare från Hanna: Ida, hade aldrig spelat back, kliver in och spelar som den mest naturliga sak i världen. Stort!🙏
Men idag är det Laget med stort L - Rosa!!!?🙏?Ingen glömd - men framför allt 3 formationer som jobbar tillsammans!👏
Hanna - Bäst på plan enligt motståndarna, gör avgörande räddningar!
Cajsa - alltid på rätt plats, alltid säker!
Wickan - kliver fram och trycker till, hade ett antal skott som kunde resulterat!
Frida - offensiv och tuff, bästa matchen i år, fick sätta en!
Malin - stor spelförståelse och passningar med kvalitet, ass idag!
Felicia - har haft bra träningsveckor och tar med sig det till match, bra passningar idag och ass!
Ida - "Jag har aldrig..." - men spelar back som om hon inte gjort annat. Hannas lirare och jag tror många/alla håller med!
Jennifer - precis tillbaka från sjukdom, bestämmer när hon ska ta bollen av deras bästa back och bara gör det, ass idag!
Lollo - mycket hög nivå idag, brytningar, passningar, löpningar, som vi ibland tar för givet!
Matilda - får en tryckare, jagar ikapp, trycker tillbaka och snor bollen ... andra matchen i damlaget, respekt!
Gabby - tuff, jobbig att möta, passar direkt på denna nivå i första matchen för säsongen, ass idag!
Mathilda - 2 mål, bud på flera, vass vass i avsluten och foten håller med tejp!
Angelica - bra balans framför båda målen, precis som en center ska vara, tar bort boll i farligt område rutinerat!
Evelina - hennes bästa match i år, tar också med bra träningar in i matchen, målfarlig - snart kommer målen!
Hilma - snabb snabb, upp ner, press är hennes grej, står aldrig still!
Fellan - får sätta dit en idag, så välförtjänt, jobbar och krigar över hela planen!
Jocke och Amalia - sprider lugn när åskan drar in över de svarta ögonen i Demonens inre.
Statistik ser ni bäst i Appen!😊🙏
| Årsmöte IBF Ludvika | 3 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera