Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Ludvika Dam Div. 2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Ludvika Dam Div. 2.
Dam Div. 2
Följ oss för uppdateringar
Efter år av tystnad så var han tillbaka...min idol och kungen av referat, Christoffer Mandell. Våra rivaler på herrsidan, Smedjebackens IBK, gjorde en enastående prestation på fredagskvällen när de vann mot Gävle GIKs s.k. akademilag. Men Mandells referat slår allt och jag fick en lektion i hur ett referat skall skrivas. Har ni inte läst så gör det längst ner i länken.🙏
Med förhoppningen att kunna göra en liknande prestation, så åkte vi ner mot Pelle Svanslös hemstad Uppsala för att möta ett poänglöst Hagunda. Nu vet vi att alla lag i denna serie är bra lag och dagsform och dagsprestation avgör matcherna. Tyvärr hade Hagunda en riktigt bra dag och vi fick en lektion i press och intensitet.
Domaren blåser igång på en av de 4 (!) nedsänkta innebandyplanerna i IFU Arena och matchen är igång. Till en början är det lite ställningskrig och inga riktiga linjer i spelet från någon sida, men efter några byten så känner vi att de kommer att sätta hög press på vårat försvar och vara intensiva. Matchen känns lite som matchen mot Sätra och vi har svårigheter att komma ur denna press på ett bra sätt. 6.22 in i första perioden kommer första målet för Hagunda, efter ett flygande anfall och ett bra avslut så kommer returen ut till en ensam Hagunda-spelare och det står 1-0 på tavlan. De fortsätter trumma på, men ju längre perioden går så skapar vi några lägen vi också. Ett mål där hade betytt mycket, även om chanserna var få. Istället så sätter de 2 snabba mål i slutet av perioden och går till periodvila med 3-0.
I andra perioden så försöker vi få ner tempot på dem, ligga lägre och vara täta. Men de är rörliga och skjuter från alla håll, vi har svårt att få grepp i egen zon och 2.32 utökar de till 4-0 med ett kanonskott i första krysset. Otagbart.
Sen har vi några bra byten, spelet går upp och ner och Angelica får bollen till Hanna utan att domaren blåser för bakåtpass. Hanna tar upp bollen, ser Suss högt upp på vänsterkanten och sätter kanske matchens bästa passning på Suss backhand-sida. Suss tar med bollen i en rörelse och hittar Mathildas blad framför mål - och då är det mål! 4-1 efter 3.45🙏
Men Hagunda är för bra idag och fortsätter intensiteten, pressen och sina fina avslut. 5-1 efter 5.56, 6-1 efter 14.42 och 7-1 efter 17.21. Lektionen slut, perioden slut.
Vi går ner på 2 femmor i sista perioden, ett sista försök att komma närmare. Jag vet inte hur mycket det påverkade, Hagunda hade definitivt sina chanser även i tredje men de gör inga fler mål. Mycket tack vare att Hanna storspelar matchen igenom och spikar helt enkelt igen i tredje. Som om inte det vore nog så hittar Hanna Jennifer på högerkanten med ett kanonutkast igen och precis som i matchen mot Sätra så sätter hon fart in mot höga slottet och trycker dit reduceringen 7-2 13.49 in i perioden.🙏
Matchens lirare: Hanna, hon har varit kandidat i de flesta matcher och fått den en gång, men idag var det inget snack! Bäst i Ludvika denna dag!🙏😊
Matchens nykomling: Matilda F, ja hon kunde ju fått en lättare damlagspremiär, men hon visar att hon fortsättningsvis är en del av detta lag!🙏😊
Sammanfattningsvis så möter vi ett supertaggat Hagunda som springer kopiöst och vinner många, många närkamper. Vi kommer inte upp i intensitet och hade svårt att få tag i bollen ordentligt och få ett eget spel.
Statistik ser ni bäst i Appen!
Och vill ni läsa ett roligare, bättre, världsklass referat så läs Mandell nedan!🙏
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10161571413784745&id=685599744
| Årsmöte IBF Ludvika | 3 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera