Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Älvstranden P-08/09
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Älvstranden P-08/09.
P-08/09
Följ oss för uppdateringar
Nyheter inför hösten
Vi planerar för fullt inför säsongen och har flera spännande nyheter. Det är mycket som händer nu när många av killarna börjar gymnasiet i höst. Det är roligt att se hur alla har utvecklats under året och att killarna har roligt tillsammans. Planen är såklart att fortsätta träna och spela med samma lag som idag (P08/09). Vi har fått tider att träna på måndagar 20.00-22.00 i Santos och onsdagar kl 20.00-21.30 i Lundbystrandshallen. Vi har anmält ett lag till serien. Stefan, Niklas och Ola kommer fortsätta vara ledare för laget. Lisa kommer inte vara kvar som ledare men förhoppningsvis hjälpa till med andra roller i laget. Vi vill fortsätta att ta hjälp av Peter i den omfattning som passar för honom.
För att skapa extra utmaningar ska vi under hösten testa ett samarbetslag tillsammans med Backadalen P08. Vi vet att det här blir lite nytt och annorlunda. Det ger möjlighet för killarna att kunna spela på en lite högre nivå och utvecklas ännu mer. Vi har inte spikat alla detaljer för samarbetet men planen är att vi ska ha gemensam träning och vi har anmält ett lag ihop till serien.
Vi vill även fortsätta stärka samarbetet med killarna i P10. Flera av dem har varit med på våra träningar och matcher under året. Planen är att fortsätta träna ihop och ha med deras spelare på matcher.
I serien spelar vi med ett lag tillsammans med BD P08 och ett eget lag som vårt eget P08/09. Då finns det möjlighet att spela på lite olika nivåer och tillsammans med olika spelare.
Älvstranden kommer fortsätta med Utvecklingsgruppen under hösten. Ansvariga berättar mer på uppstartsmöte med er som var intresserade. Gruppen kommer fortsätta på torsdagar med inslag av GS och fyspass.
Vårt A-lag har bestämt att vi löpande får skicka minst två av våra spelare till deras träningar (tisdagar 20.00-22.00 och torsdagar 18.30-20.00). Alla som vill kommer få chansen att prova på. Tillsammans med Olle får vi bedöma nivån på alla spelare och sätta upp ett schema.
Vi kommer ha ett division 6 lag i Älvstranden nästa säsong. De har tidigare spelat för Mölndal men kommer nu att spela för oss. De kommer ha sina träningar på torsdagar 20.00-22.00 och där är alla välkomna att vara med som en extra träning.
Reglerna för att spela matcher i senior spel är att ni måste vara födda 2008, så alla äldre killarna kan vara aktuella för att spela match.
Vi vill gärna veta vad killarna själva tänker om framtiden. Vi hoppas såklart att de flesta av killarna vill fortsätta spela ihop. Vi kommer ha ett spelarmöte i klubblokalen torsdag 22/8 där vi berättar om våra planer och där ni kan ställa frågor.
Vi kommer ha de individuella samtal med alla spelare som tyvärr inte blev av innan Prag. För att sätta upp mål inför den nya säsongen. Mall med lite korta frågor kommer också att skickas ut i förväg.
Vi ser fram emot en riktigt spännande säsong med många nya möjligheter att utvecklas både som lag och som spelare.
Mvh
Ledarna P08/09
Träning | 12 maj, 20:00 |
Träning med div6 | 15 maj, 20:00 |
Träning | 19 maj, 20:00 |
Träning med div6 | 22 maj, 20:00 |
Piratdagen | 24 maj, 12:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera