Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hyssna IF A/U-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hyssna IF A/U-lag Damer.
A/U-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Tredje matchen för säsongen spelades i Sjömarken mot Sjömarken U!
I första halvlek får Hyssnatjejerna känna på blodsmak i halsen. Sjömarken har ett fint passningsspel och vi får problem med att hålla markeringar och springer mycket i onödan. Moa Halldorsdottir debuterar i målet och det med bravur. Hon är långt ute och avvärjer många farliga lägen där de snabba anfallarna i motståndarlaget kommit förbi. Sjömarken sätter 1-0 i slutet av första halvlek och vi går till halvtidsvila.
Andra halvlek ser helt annorlunda ut, Hyssna har skärpt till sig och spelar ihop som ett lag. Elin Grönesjö, Emilia Skogum och Clara Müllerström är alla nära på att näta, men första Hyssnamålet görs av Vilma Ryhr som lägger in bollen på ett fint slaget inlägg. 1-1. Hyssna trycker på och är sugna på att göra fler mål. Istället får Sjömarken in bollen bakom vår målvakt, 2-1. Emelie Carlsson som debuterar i dagens match gör en enastående match och figurerar som matchens drottning. En snabbhet och kämpaglöd som är inspirerande! Strax därpå får Hyssna in ett kvitteringsmål med touch av Sjömarkenspelare och det står lika igen. Det blir några spännande minuter på slutet men Sjömarken får till sist in bollen ytterligare en gång och matchen slutar 3-2.
Vi är etta och tvåa på bollen i andra halvlek och spelar ihop som ett lag. Vi tar med oss det positiva från denna matchen och tackar Sjömarken för ett varmt välkomnande och en spännande match!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera