Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hulåns IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hulåns IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Andra seriematch på fem dagar och laget var ute efter att bygga vidare på den fina inledning. Lite vind, fin temperatur och en plan som blir bättre och bättre. Sen avspark och IFK Rättvik stod på andra planhalvan. Ett Rättviklag som var en minut bort från 3 poäng mot Äppelbo i premiärrunden. Matchbilden påverkades lite av vinden, där Rättvik har vinden i ryggen första halvlek och får satt lite tryck på hemmalaget med långa bollar och inkast. Hemmalaget på sin sida kunne ha avgjort matchen i första halvlek, men det vill sig inte riktigt framför mål och matchen slutar 1-1.
Hemmalaget tar tag i bollen från start av och inleder matchen bra. Det skapas flera fina lägen båda genom att komma rundt på kant för inlägg och några lägen där man kommer in bakom bortalagets backlinje. Med lite mer skicklighet och flyt kunne man ha gjort två till tre mål dom första 30 minuterna. Dom blåklädda från Siljans bredd skapar sina lägen genom långa inkast eller djupledsbollar mot dina snabba och duktiga forwards, men dom stora chanserna uteblir. Stort mer är det inte att säga om första halvlek... Hulågubbarna går in till pausvilan med känslan av att man har haft möjligheten att döda matchen i första halvlek, men det är 0-0 efter 45 minuter.
Inför andra halvlek önskar man att gå i stupen på bortlaget och döda matchen så tidigt som möjligt. Och man inleder på samma vis som i första halvlek genom att ha en del boll. Efter 51 minuter spelar hemmalaget på sig ett brudd på egen planhalva och det leder till 0-1 efter att en Rättviksspelare kommer fri med Erik. En tung och tuff start på andra halvlek, men det finns mycket tid kvar. Sen är det ju ofta så att mål följer mål, och efter 54 minuter är lagen tillbaks i likaläge. Filip kommer sig rundt på vänstersidan och spelar bollen in till Jonas i straffområdet som får två chanser och hittar en lucka på skott nr två. Resten av matchen försöker hemmalaget att jaga 2-1, men det känns som man börjar stressa lite och man tappar lite av det grundspel man hade fram till minut 60. Dom sista 30 minuterna händer det inte särskilt mycket framför något mål, förutom att Rättvik får en gratis straff med tio minuter kvar på klockan. Som tur är brukar man ofta missa billiga straffar.... Erik är säkerheten själv i kassen och har kylan att stå kvar länge nog till att vänta ut straffskytten. En enkelt rädning kan det se ut som, men Erik visar igen att han egentligen hör hemma på en högre arena! Dom sista minuterna går och domaren är nöjd efter 90 minuters spel.
Med matchen på lite avstånd sitter man igen med att detta är en match vi har stora möjligheter att vinna, men när vi hanmar i underläga ganska direkt i andra halvlek är det framsteg att vi kommer tillbaks i matchen så snabbt! Överlag så är det otroligt stabilt bakåt där alla våra backar pluss målvakt har full kontroll. På mitten lägges det ner många meter och i förhållande till premiärmatchen skapar vi mycket mer offensivt. Det som fattas för dagen är att avsluta anfallen i mål och vi får hoppas att detta kommer lossna så snabbt som möjligt! Totalt sätt på dom två första matcherna känns det rättvist med 4 poäng och vi ser att vi är mycket längra framme i år jämfört med samma tid i fjol, inte bara vad gäller resultat, men även vad gäller prestation. En annan positiv ting vi ska ta med oss är att vi våger, vi provar och vi lyckas oftare. Sedan är det hela truppen som presterar och inte bara enkelspelare! Bygget är i utveckling och nu byggar vi vidare in mot nästa match som är årets första bortamatch, söndag 12. maj mot Gagnef.
"Hulåwebben"
| Bullermyrens IK (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Hälsinggårdens AIK Fotboll A (borta) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 14 jun, 18:30 |
| Träning | 17 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera