Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hägersten SK Ungdomsledare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hägersten SK Ungdomsledare.
Ungdomsledare
Följ oss för uppdateringar
Igår skickade jag ut ett mail till alla ledare och vårdnadshavare med beställningsblanket och följebrev inför fotograferingen. Jag har hört att den kanske inte kommit fram till alla och har därför laddat upp dem här på ungdomsledarsidan under dokument.
Ni hittar den mappen under fliken "mer" uppe till höger på sidan.
Påminn gärna föräldrarna om att blanketten måste med vid fototillfället och att om de inte har fått den så kan ni skicka den.
Jag får frågor om vad bilderna skall användas till. För klubbens räkning så tänker vi oss att bilderna skall sättas upp i nya klubblokalen för att göra den lite hemtrevlig. Bilderna kommer också behållas inom klubben i en katalog liknande skolkatalogerna som vi kan spara för att i framtiden titta tillbaka på. För lagens del kommer ni kunna välja om ni vill ha en digital kopia av lagfotot att exempelvis ha på lagsidan. De individuella bilderna kan läggas in på spelarnas profil men är inte ett måste. Utöver det är det för privat bruk för föräldrarna att ha hemma och ge till släkt och vänner.
8 sep | Invigning |
Fått fråga från föräldrar om det kommer tas individuella bilder på alla eller bara på dom så beställer bilder, vet du?
RapporteraRapportera
Är det beställningsblanketten som är "samtycket".
RapporteraKommer vårdnashavarna åt den?, den låg nämligen under dokument och inte under "mer".
Rapportera
Det verkar som att ingen i min grupp fått den per mail. Kan det inte finnas en del exemplar på plats så att de kan fylla i den på plats. Många har inte skrivare och ber oss tränare att göra det.
RapporteraRapportera
Hej Johannes! Det kommer tas individuella bilder på alla, både spelare och tränare
RapporteraRapportera
Hej Ivan! Ja jag hade glömt att jag hade flyttat ut mappen dokument till huvudmenyn.
RapporteraAngående samtycket är det blanketten men också faktumet att vara på plats. Får barnet inte fotograferas så skall det inte vara på plats.
Det kommer finnas en del exemplar på plats men vårdnadshavarna behöver skriva på så det räcker inte med att barnen fyller i den.
Rapportera