Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HK Roslagen Utvecklingslag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HK Roslagen Utvecklingslag Herr.
Utvecklingslag Herr
Följ oss för uppdateringar
Förlust i säsongens andra kamp hemma mot Arlanda HK, ett utvecklingslag från Skånela IF. På det hela taget är matchen relativt slarvig från vår sida med tekniska fel samt missade avslut mot två duktiga målvakter hos Arlanda. Det krävs noggranhet i samtliga delar när motståndet är löpvilliga och skickligt skolade handbollsspelare. Slutresultatet speglar inte direkt matchbilden då Arlanda konstant under matchen höll oss på 3-4 måls avstånd men vi lyckas i slutet snygga till siffrorna genom ett högt försvarsspel och snabba anfall. Vi tar med oss sekvenser från matchen som vi lyckades väl med till returmötet i Vikingahallen som kommer längre fram.
Efter spelledig helg väntar nu ny hemmamatch och chans att studsa tillbaka i vinstkolumnen. Vi tar emot Bollstanäs som vi stötte på i div 4 förra året samt har träningsspelat emot på försäsongen - med andra ord ett lag vi känner väl till. Mot två nya poäng!
/Marcus Hahlin, lagkapten
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera