Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hjärsås-Värestorp IF Seniorlag A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hjärsås-Värestorp IF Seniorlag A .
Seniorlag A
Följ oss för uppdateringar
Ja då tar vi och börjar ladda upp inför en tuff match på fredag klockan 19:00 då vi sätter kurs mot Fjälkinge.
Fjälkinge var inför säsongen tippade som ett topplag i början av säsongen och man kan väl inte säga emot med tanke på vilket spelarmaterial de har denna säsongen.
Fjälkinge har just nu spelat ihop 12 poäng och ligger på en tredjeplats.
Det är lika många poäng som vi har lyckats få ihop så det skilljer 1+ i målskillnad mellan lagen inför denna matchen.
Fjälkinge har så som jag har fått höra denna seriens kanske bästa mittfält och spelar genom detta.
Det gäller för oss att plocka väck spelare som t.ex Berat Gjyrevci som är en spelare med kvalité.
Men som sagt de har mer än honom på mitten.
Spelar vi taktiskt och håller vår kyla i denna match så kommer det bli en mycket trevlig tillställning.
Jag lyckades få tag på en spelare i Fjälkinge som 2014 spelade förr oss och som vann den interna skytteligan med 21 mål + 4 mål mot Everöd i kvalet, för att hålla oss kvar första året i femman.
Denna spelaren är ingen mindre än Sanjin Tufek så utan att dra ut på detta för mycket så lämnar jag nu över ordet till dagens gäst
Namn:
Sanjin Tufek
Ålder:
28
Födelseort:
Bosnien
Bor just nu i:
Kristianstad
Moderklubb:
Kristianstads FF
Tidigare Klubbar:
KFF,KBI, Åhus HBK, Åsums BK, Kristianstads BOIS, Hjärsås/Värestorp IF och Fjälkinge IF
Roll/Position i laget:
Forward
Största personliga fotbollsminne:
Finns väl en del. Men Svenskacupen när vi mötte MFF (2008) hemma inför storpublik, samt div 5 vinsten med BoIS då jag även vann skytteligan på 37 mål :)
Bästa spelaren jag har spelat med:
Oscar Nilsson i Hjärsås haha! Nej men utan tvekan Marcelo Sarvas, Outstanding!!
Tuffaste spelaren jag har mött:
Elvis Hasanaj, följsam och beslutsam back.
Personligt motto i livet:
Inget speciellt. Bara lev livet:)
Du spelade hos oss i Hjärsås/Värestorps IF säsongen 2014 och gjorde fantastiska 21 mål för oss första året i femman, sedan vände du tillbaka till Kristianstad BOIS som sedan gjorde en sammanslagning med Kristianstads FF och bildade Kristianstad FC. Hur kändes det för dig med denna sammanslagning med tanke på vilken resa ni ändå gjorde i BOIS?
Glöm inte de 4 viktiga målen i kvalet med haha:)
Nej men vi var ett stort kompisgäng med hög fotbollskompetens och en fantastisk laganda. Så det var såklart tråkigt att BOIS lades ner, de kom som en chock för de flesta. Vi hade något stort på gång och siktade mot 3an. Men men life goes on.
Du gick från BOIS/KFC till ditt nuvarande lag Fjälkinge IF, hur kom det sig att det blev just Fjälkinge?
Ja du, Berat var väl den som gick först till Fjälkinge och sen fylldes de på med någon BoIS spelare till. Efter ha pratat med Berat och träffat tränaren (Micke) var det ganska enkelt beslut.
Fjälkinge har ju fått in många nya spelare och är tippade av många att komma högt upp. Hur tycker du att er trupp 2016 känns?
Det var ju en av anledningarna man kom till Fjälkinge, ambitionerna är att vinna och jag älskar att vinna! Vår trupp är definitivt tillräckligt stark för att vinna serien med tanke på vilka spelare vi fått.
Vad är det du kommer att kunna bidra med till er trupp detta året?
Mål!!! Nej, men min vinnarskalle och att jag kan göra skillnad i matcherna:)
Det har nu efter 6 omgångar varit en väldigt tight serie där det känns som att alla kan ta poäng av alla hur tror du serien kommer att fortgå?
Ja, det har varit ganska jämt! Vi har tappat två matcher där vi varit de klart bättre laget(Wä och Tosteberga). Annars är vi obesegrade och det känns som vi blir bara bättre och bättre! Men svar på din fråga så tror ja dock de kommer vara vi eller Bjärnum som tar det. Bakom är det väl Hjärsås som känns farligast. Tror även att serien kommer delas upp i tre delar.
Det kan bli ett intressant möte då du känner många spelare hos oss, hur tror du match bilden kommer att se ut?
Tyvärr lyckades jag på något konstigt sätt bryta tummen på 3 ställen och ledbandet gick av mot Wä! För mig väntar nu operation i veckan, så tror inte ja spelar mot Hjärsås. Tråkigt då jag sett fram emot matchen :(
Nu har ni chansen och vinna eftersom jag är skadad haha :)
Förväntar mig väldigt jämn och tät match. Fjälkinge kommer äga mycket boll och Hjärsås kommer ligga rätt och kontra! Säger 1-1.
Jag tackar Sanjin för att han tog sig tid till detta.
Nu hoppas vi på fint väder och rolig fotboll när vi åker till Maxilandia IP för att kriga.
Jag hoppas att vi har några tappra röd vita suportrar som kommer ta sig dit för att kolla.
På återseende
Mikael "Ges Vesslan" Gummesson
| IFK Knislinge (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Näsums IF (hemma) | 26 maj, 19:00 |
| Trepca FC Hässleholm (hemma) | 30 maj, 13:00 |
| Broby IF (borta) | 2 jun, 19:00 |
| Hästveda IF (borta) | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera