Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hjältevads Mariannelunds IS IB Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hjältevads Mariannelunds IS IB Damer.
IB Damer
Följ oss för uppdateringar
Då pustar vi ut efter årets första match. Vi får däng med uddamålet men vi är nöjda med genmomförandet av matchen, mycket nöjda.
Vi låter Vetlanda äga boll och väljer att försvara vår planhalva och gå för det när tillfällen ges och där har vi oxå matchbilden. Vi leder efter första perioden med 1-0 efter bra förarbete av Mimmi som hittar Ella framför kassen. Mellan
01,35- 7.18 in i andra har vi vår dipp i matchen. Där släpper vi 4 kassar. Vi tappar våra positioner samt tar inte Beas returer utan Vetlanda får bestämma. Desto starkare att resa oss upp ifrån askan och knyta näven. Vi reducerar två gånger innan andra paus via Elin och Mimmi via väl inövade frislagsvarinter :)
I tredje tar Vetlanda ledningen med 3-5 via ett misslyckat uppspel ifrån oss. Vi reducerar åter via Emma som slietr sig förbi sin back och går mot mål. Vi reder åter ut ett boxspel (det tredje) och kan åter reducera på ett frislag där Ella lägger in den. Vetrlanda gör 5-7 framför vår kasse, vi är där men kan inte stoppa knackskottet.
Firma Emma och Elin gör dagens snyggaste 16.48 in i tredje och vi har nu bara ett mål upp. Vi har någon boll som dansar på linjen men vi gör inte fler mål idag utan på tavlan står det 6-7.
Plusbetyg till alla idag men några extra till Emma Elin Mimmi Ella o Bea. Kul att Lisa får göra två ass idag. Jag är inte bara nöjd utan stolt över vårt lag idag.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera