Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hjältevads Mariannelunds IS IB Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hjältevads Mariannelunds IS IB Damer.
IB Damer
Följ oss för uppdateringar
11 tappra krigare åkte idag hem ifrån Sävsjö med 3 poäng. Vi är fruktansvärt nöjda med våran laginsats idag. Vi inleder matchen med att sätta press på motståndarna och får bra utdelning på det. 0-1 3:08 och 0-2 10:00. I slutet av perioden börjar orken tryta för oss och vi backar hem för att försvara våran planhalva.
I andra så reducerar Sävsjö efter 09:28 genom Stina Andersson efter att vi hade blivit tillbaka tryckta. Vi repar mod och håller siffrorna så perioden ut.
Det kändes onekligen rätt skönt när Becka sätter sin tredje strut för dagen 04:59 in i sista. Tyvärr får Sävsjö reducera ganska snart efter att vi för en stund tappade våra positioner. Vi lyckas dock hålla ut hela perioden och vi vinner med 3-2.
Vi skall känna oss stolta över våran insats och vi gör främst en fantastisk försvarsinsats där vi jobbar för varandra. Vi tillät Sävsjö att hålla i lite mera boll men när de kliver över till våran planhalva ger vi dom inte några lugna stunder. Skotten slutar 24-19. + ++++betyg till alla idag men man måste nämna Elsa som gör sin första match någonsin.
I övrigt i serien så imponerar Växjö och Tranås. Starkt av tranås att åka till ladan i mörlunda och hämta hem en vinst. Men det är nog som vi anade att Tranås ser giftiga ut. Husar såg ut att ha det kämpigt... Ungt lag och få deltagare.. Nu ser vi fram emot en ny vecka och match mot Vimmerby på lördag.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera