Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hjärnarps IBK Flickor födda 16-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hjärnarps IBK Flickor födda 16-17.
Flickor födda 16-17
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar!
Först och främst - tack för all hjälp vi får varje träning med att snabbt bygga upp sarg så att vi kan starta träningen kl 17,00. Det uppskattar vi verkligen!
Här kommer en kort summering av gårdagens föräldrarmöte. Presentationen ses i messengergruppen för laget. Finns du inte med där kontaktar du mig eller Fredrik så lägger vi till er. Gruppen syftar till att med kort varsel informera lagets föräldrar, byta kioskpass, arrangera samåkning m.m
Summering:
- Upplägget på träningar är alltid: Samling, uppvärmning, teknik/fys, spel, samling
- Vi jobbar aktivt med våra lag-ord = Innebandy ska vara KUL, vi är schyssta KOMPISAR och vi KÄMPAR efter bästa och egan förutsättningar - alltid.
- Vi har i uppgift att hjäplas åt när vi har sammandrag med laget i hallen och vid två A-lagsmatcher. (Schema ses nedan). Man ansvarar själv för att byta med annan förälder om man inte kan på utdelad dag och kommer överens i gruppen om vem som gör vad vid tillfällena.
- Sammandrag (15/11 och 13/12). Uppgift: Bemanna kiosk, bygga sarg (och ta ner), sekretariat = 6 personer som är på plats 1,5h innan första matchen spelas
- Alags matcher (20/12 och 14/2) Uppgift: Bemanna kiosk, sitta i entrén = 3 personer som är på plats 1h innan match start och hjälps åt att färdigställa kiosken som ska vara klar 45min innan matchstart. Entré bemannas 30 minuter innan matchstart.
- INGEN träning på höstlovet - men lovbandy den 30/10 med hela föreningen (se separat kallelse)
- Vi kommer troligen att spela cup i Landskrona den 27/12.
- Vi siktar på att vara med i Varbergsspelen nästa säsong - behöver då ha en lagkassa för att bekosta anmälningsavgift och kringkostnader. Mer om det vid föräldramöte inför nästa säsong.
- Nästa säsong spelar vi på Nivå BLÅ = Heldags sammandrag på olika geografiska platser med våra två lag = behöver föräldrar som kan hjälpa till som ledare för laget inför nästa säsong, minst två till. Återkom till mig/Fredrik om ni kan ställa upp som ledare.
- Det är ett härligt gäng tjejer vi har i laget. De är fina mot varandra och lever efter våra ord KUL, KOMPISAR, KÄMPA. Härligt att se att tjejerna håller ihop, peppar varandra, utmanar varandra och utvecklas i sitt spel.
Ett riktigt gott gäng tjejer vi har som vi är stolta över och rädda om!
Har ni några frågor eller funderingar är det bara att höra av er till Fredrik eller mig.
Schema för bemanning
Sammandrag 15/11 - på plats 9,30 - start kl 11
Agnes B, Lova, Alice, Hilma, Elli G, Agnes H
Sammandrag 13/12 - på plats 9,30 - start kl 11
Ingrid, Tuva, Leah, Olivia L, Olivia M, Olivia O
A-lagsmatch 20/12 - på plats 12,00 - matchstart 13,00
Lilly, Ebba, Siri
A-lagsmatch 14/2 - på plats 12,00 - matchstart 13,00
Agnes & Ellie, Penny, Ellen, Selma J
/Emmie, Fredrik, Kajsa
| Träning | 4 nov, 17:00 |
| Träning | 11 nov, 17:00 |
| FBC Engelholm F16/17 (borta) | 15 nov, 11:00 |
| Frosta IBF F16-17 (borta) | 15 nov, 11:45 |
| FBC Engelholm F16/17 Orange (hemma) | 15 nov, 11:45 |
| Idag | Derby |
| 15 okt | Hjärnarps IBK - IBS Svedala |
| 4 okt | Info gällande lottförsäljning |
| 2 okt | Hemmapremiär för herrlaget |
| 30 sep | Påminnelser |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera