Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HC Lidköping Red Roosters B-Ungdom
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HC Lidköping Red Roosters B-Ungdom.
B-Ungdom
Följ oss för uppdateringar
Ett stort varmt tack till alla underbara små hockeyspelare för en ovanlig, men ändå bra säsong. Vi fick mot alla odds återuppta vår träning efter ett uppehåll över jul och nyår. Vi får vara tacksamma för det.
Vi har ändrat rutiner, träningstider och grupper fler gånger än vi vill räkna den här säsongen. Men ni föräldrar har anpassat er och peppat era barn. Barnen har tränat och visat idel glada miner. Det har också varit härligt att se hur mycket de utvecklats på isen. Stort tack allihop!
Steget ut ur hockeyskolan
Vi får tro att när vi drar i gång igen till hösten, sannolikt runt månadsskiftet september-oktober, att läget är annorlunda och bättre. I skrivandets stund är inga beslut tagna men det mesta lutar åt att både 2012 och 2013 tar klivet ut ur TKH. Vi får då en indelning av åldersgrupper i hockeyskolan och följande träningsgrupper som följer hockeyförbundets rekommendationer. Extra stort tack och lycka till till er som tar steget ut ur TKH. Men vi kommer att ses i hallen.
Missade ni avslutningen?
I helgen hade vi en liten enkel coronaanpassad avslutning utomhus. De yngre barnen fick ryggsäck och diplom. Barnen födda 2012 fick varsin mössa, medalj och diplom, eftersom de flesta här redan fått sin ryggsäck. För er som inte kunde vara med på avslutningen har jag förstått att det finns önskemål om att få ovanstående i efterhand. Jag ska försöka sätta in lite av detta till Lotta på kansliet, så kan ni komma upp kommande vecka och hämta ”så länge lagret räcker” (dagtid). Skulle det vara någon ur team-12, som inte tidigare fått en ryggsäck, är ni också välkomna att hämta.
Tusen tack för en härlig säsong, så ses vi igen i ishallen till hösten.
/Alla TKH ledarna
Inga kommande aktiviteter
Stort tack till er ledare som har ställt upp för våra barn och gett dom glädje och möjlighet att få träna hockey denna säsong 👏👏👏
RapporteraRapportera
Supertack till alla, ni har gjort ett fantastiskt jobb både på och utanför isen för våra barn! Vi laddar för hösten med inlinesträning 😀 //Elisabeth/WIlmer A
RapporteraRapportera
Ett stort tack till er tränare för denna säsong!
RapporteraAndreas missade avslutningen och hörde att det blev medaljutdelning i lördags och han blev så besviken över detta! Jag var på kansliet, som ni nämnde lite längre upp i tråden, men det fanns ingen där! När är det bemannat i kansliet?? Med vänlig hälsning,// Mirna Yüksel
Rapportera
Hej Mirna!
Rapporterajag är här
Måndag till torsdag 07.30-15.30
fredag är jag här 07.30-14.00
Lotta
Rapportera
Hej Lotta, tack för svar! Då vet jag! Ha det fint så länge! Mirna
RapporteraRapportera