Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HÄLLEKIS/TROLMEN A/U LAG
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HÄLLEKIS/TROLMEN A/U LAG.
A/U LAG
Följ oss för uppdateringar
Det var ingen mjukstart som huvudtränare Daniel och Krona startade upp höstsäsongen med. ”Löparskorna kan ligga kvar i väskan fram till premiären” löd orden.
Vi har gjort två pass och en match, matchen som spelades mot Tomtens IF som är obesegrade i sin division 6 slutade 2-1. Fördel Hällekis/Trolmen.
Krona kommenterar:
Träningsmatch efter en riktigt tuff träningsvecka och mitt i semestertider där en del nya spelare fick chansen att visa upp sig och få värdefull speltid.
För motståndet stod Tomtens IF, hittills obesegrade serieledare i Skövde 6:an.
De kom med en imponerande stor trupp och visade sig vara ett riktigt stabilt lag med en grym bredd.
Efter en ganska jämn match så lyckas vi iallafall vinna med 2-1 efter dubbla mål av Sebbe K i andra halvlek.
Riktigt bra genomförd match av samtliga, där vi tackar Tomtens IF för en bra genomkörare och en trevlig match!
Nu riktar vi fokus mot kommande träningar höstpremiären hemma mot Källby på fredag.
Vi längtar till fredag, hoppas vi möts på Hellehof där det väntas bli en folkfest i slaget om kullen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera