Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hofors AIF Seniorlag 2026
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hofors AIF Seniorlag 2026.
Seniorlag 2026
Följ oss för uppdateringar
I morgon är det äntligen dags för match igen i herrarnas division 4. Årets kortaste och roligaste bortamatchen står på schemat. Detta vill ni inte missa! Tyvärr kommer Hofors AIF från ett längre speluppehåll efter att matchen mot Stensätra IF har skjutits upp två gånger på raken. Inför match tar vi som vanligt tempen på huvudtränare David Färnström!
Hur går tankarna inför morgondagens match efter ett sånt här längre uppehåll?
- Att vi är påkopplade i match igen trots att vi inte spelat på ett tag, KSK senaste matchen vi spelade, matchen mot Stensätra blev tyvärr uppskjuten dubbelt upp vilket är olyckligt - vi gjorde ett mycket tappert försök till att få till en match men det ville sig inte riktigt som vi ville.
- Vi har dock kunnat träna enligt grundperiodiseringen istället och det hoppas vi ska kunna ge oss rätt förberedelser inför i morgon, att vi inte bara går till träningen utan vi periodiserar både fysiskt men taktiskt under veckorna med tydliga skeenden och fokus.
Hur har träningsveckan sett ut?
- Den har sett bra ut, tråkigt för grabbarna att fokusera av och på inför match, det påverkade tisdagsträningen något men det var bra fart och vi slipade lite inför morgondagens match i träning i stället, vi jobbar väldigt mycket kopplat till nästa match i träningsveckan så det blir lite huggit en sån här gång. Men vi är fortfarande väldigt nöjda med vår senaste match vilket vi ska ta med oss in i den här matchen som väntar oss.
Nu väntar en ny match till slut, hur går tankarna inför den?
- Vi har försökt att fokusera om och på så sätt fokuserat på vad vi ska göra i nästa match i träningsmiljön och byggt en matchplan inför morgondagen, hur vad och när har varit i stort fokus men så klart också varför. Vi har haft ett stort anfallsfokus, hur ska vi skapa målchanser och förvalta dessa på bästa sätt i morgon! Det såg riktigt bra ut i tisdags då vi kom till det viktiga skedet att trycka bollen i nät.
Hur ser truppläget ut?
- Vi har några spelare som varit borta på grund av sjukdom och skadekänningar under veckan men också över en längre tid. Vi hoppas att vi inte får fler sjukdomsfall i laget under kvällen och natten. David och Kirya är avstängda och kommer inte till match då det var matchen före som var deras avstängning och den spelades ju tyvärr aldrig. Vi åker med ett starkt lag, som verkligen är redo att göra jobbet - motivationen inför match är inget vi kan anmärka på... Samtidigt som vi så klart känner med David och Kirya som måste stå över.
Till sist, vad tror du om matchen?
- Jag vet att vi kommer att göra det vi inte gjorde i det senaste mötet på hemmaplan, att vi spelar fotboll i 90 minuter istället för 25 minuter. Att vi kan ta med den bra prestationen senast mot KSK i inställning och genomförande av det taktiska. Då kommer vi att hålla en hög nivå vilket kommer göra det jobbigt för motståndet!
- Sen är det ju så att vi spelar för våra färger i morgon, vilka är vi och vad står vi för. För varenda knatte och knatta i föreningen, varje supporter och varje Hoforsare. Det är ett derby och det är alltid roliga matcher, det kommer att vara fysisikt där vi förväntar oss att vi smäller på ordentligt i varje tillfälle och går vinnande ur kampen. Det finns ingen anledning att hålla tillbaka på något, under 90 minuter har du chansen att påverka slutresultatet på tavlan, vi ska inte låta den chansen glida oss ur händerna utan att sätta vår stämpel på matchbilden och utgången av matchen!
Vi tackar David för pratstunden och önskar lycka till i morgon, avspark är redan 18.00!
| Träning | 11 maj, 19:00 |
| Träning | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 19:00 |
| Valbo FF 2 (hemma) | 17 maj, 15:00 |
| Tillgänglig till matchen mot Valbo | 17 maj, 15:00 |
|
|
Träningskläder 2026! |
| 3 maj | Knattefotboll 2020 |
| 26 apr | Sistaapril-Bingo! |
| 24 apr | Kommande arrangemang med Hofors AIF 2026 |
| 14 apr | Anmälan till lag! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera