Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grossbol-Skived AIF 86 JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grossbol-Skived AIF 86 JAS.
JAS
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Då vi nu har fått in de flesta betalningarna till lagkassan, så kommer här en slutlig avstämning för säsongen 2024/2025.
Avstämningen förutsätter att de resterande pengarna kommer in såklart – det kvarstår inbetalningar från några spelare att få in. Det har alltid löst sig tidigare år så vi förutsätter att det löser sig även i år.
Här hittar ni transaktionerna för säsongen som varit:
Lagkassa slutredovisning
Vi har så att säga två lagkassor, de finns fyiskt på två olika ställen.
Vi gick in i säsongen med noll kronor på bägge kassorna, då det sista vi gjorde förra säsongen var att åka på cup, samt att vi fixade överdragströjor som killarna fick till säsongsstarten 24/25. Där var pengarna slut.
Sponsorkassan:
Den ena kassan finns hos GS86 som förening och bokförs av deras kassör.
Saldot i sponsorkassan är just nu 15446:-
Pengarna som finns där nu består av sponsorer som vi ledare, tillsammans med Jimmy Westin, fick in till denna säsong.
Syftet med sponsorintäkterna när vi tog in dem var att de skulle gå till att stötta lagets resor i första hand, och bussar till cup i andra hand om det fanns pengar kvar.
Föräldragruppen bestämde på föräldramötet att resor betalar respektive spelare själv denna säsong, då det var svårt att få det rättvist mellan JAS /HJ17. Vi kom heller inte iväg på någon cup, så det finns en ganska stor del av dessa pengar kvar.
Jag säger ganska stor, eftersom vi tyvärr blev tvungna att betala en självrisk på 11500:- under säsongen, då Bilmecano i Kil hävdade att vi hade skadat ett av deras fordon.
Både vi och klubben har försökt att förhandla med Bilmecano kring kostnaden som uppstod, pga. oklarheter både vad gäller kontraktet och skadans uppkomst, men de vägrade helt enkelt ge sig på den punkten. Vi ledare bestämde att vi betalar denna kostnad med en del av sponsorpengarna för enkelhetens skull.
Laget kommer aldrig mer att hyra en bil på det stället, det lovar vi!
Lagkassan hos Jesper:
Enda intäkten vi haft hit denna säsong är toalettpappersförsäljningen som genererade en summa pengar.
Dessa har använts till löpande utgifter under året enligt redovisningen, samt även till en avslutning på Luna lucet, då det ju som bekant inte åktes på någon cup.
Vi har troligen missat någon enstaka utgift för dextrosol, bars eller bananer som lagts ut för men det bjuder vi på.
Saldot i kassan är 3825:- och kvar i slutet på säsongen var 23 spelare. Dvs 166:- per spelare.
För de som ska spela JAS initialt nästa år (dvs de som nu är presenterade) så föreslår vi att pengarna flyttas över till nästa säsong.
De spelare som inte är kvar eller uttagna i JAS-laget i dagsläget, dvs våra 06:or plus ett par till kan antingen få summan 166:- utbetald till sig, eller om ni låter den vara kvar i JAS-laget till nästa år.
Hör av er till oss hur ni önskar göra. Hör vi inget så flyttas summan över till nästa säsong.
Bussresorna:
Under säsongen har bussresorna betalats mha. likviditeten i bägge lagkassorna, samt att Jesper legat ute med privata pengar nu efter avslutningen.
Pengarna som samlats in av er föräldrar för dessa bussresor är nu återförda dit de ska vara.
Jag har inte redovisat busskostnader in/ut på lagkassan som finns hos mig, då det blir ett nollsummespel. Jag har helt enkelt bara sett till att alla pengar kommer åter till rätt ställe och att alal räkningar är betalda.
Har ni ytterligare frågor är det bara att ni hör av er!
Mvh
Jesper och övriga ledarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Inga kommande aktiviteter
11 apr | DAM: INFÖR AVGÖRANDE FINALEN |
5 apr | DAM: inför Kvalfinal 1 |
Albin vill ha sina pengar
RapporteraEn fråga:
Dom grabbar som inte har blivit uttagna till jas vilket lag få dom spela med eller struntar föreningen i dom nu
Rapportera
Hej Linda, lag kommer det att finnas. Föreningen vill att så många som möjligt ska fortsätta med innebandy så långt det går. Ledarna här har varit noga med att det ska finnas möjligheter för killarna (i flera åldrar) att få spela innebandy i GS86 nästa säsong så hj lag kommer att finnas och förhoppningsvis ulag. Kallelse för Albin och övriga spelare kommer idag eller imorgon.
RapporteraRapportera
Tack för svar jimmy, då hoppas vi på att det finns lag för alla att spela och utvecklas i kommande säsong.
RapporteraRapportera