Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grums IK FK Team-2009
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grums IK FK Team-2009.
Team-2009
Följ oss för uppdateringar
Godkväll.
Så var Ödik Cup slut ⚽ Tur med vädret hade vi ☀ Att spela cup är ju ändå något ganska speciellt. Man lär sig mycket då man får spela många matcher under en kort period (denna gång två dagar)
Det är kul att möta olika lag och det skapar också en god lagkänsla. De hinner umgås med varandra på ett helt annat sätt än på träningarna. Och man hittar nya härliga sidor hos sina lagkamrater som man kanske inte tänkt på fanns där innan. Man blir också sådär gött trött och mör i kroppen och man utvecklas otroligt mycket som spelare. Man får också lära sig ta ansvar och hålla reda på alla saker. Inte alltid så lätt 😊
Vi ledare tycker barnen kämpade på bra under dessa två dagar. Resultatet är inte viktigt i den här åldern utan det är hur vi beter oss som spelare på och utanför planen. Och det de säkerligen kommer ta med sig härifrån är badet, korvgrillningen och kanske dansen till låten ”Stamp on the ground” och mycket andra fina minnen. Precis så som det ska vara när man åker på cup i den här åldern.
Tack till er föräldrar också som ställer upp vid sidan av planen och är otroligt hjälpsamma!
Imorgon tränar vi som vanligt. Snart kommer dryga tre veckors uppehåll så det gäller att utnyttja alla träningstillfällen vi har😊
Hälsningar från ledarna.
Inga kommande aktiviteter
| 9 dec | Julbord för Grums Fotboll |
| 9 dec | Information om Fritidskortet för vårdnadshavare |
| 1 dec | Gåfotbollen hänger i |
| 27 nov | Julen är en lagsport! |
| 24 nov | Seriförslagen från Förbundet |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera