Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Glanshammars IF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Glanshammars IF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Härmed kan vi presentera Emil Eldh som assisterande tränare till Jocke i A-laget och även assisterande ledare till reservlaget.
Emil drog förra säsongen på sig en korsbandsskada vilket gör att han inte kommer kunna spela på hela den här säsongen. Men som tur är kommer han fortfarande finnas med runt laget.
Vi ställde några frågor till Emil och såhär svarade han.
Du är ju van att vara spelare och skyttekung för det här laget, men i år hittar man dig vid sidan av planen istället. Hur känns det?
- Det känns både våldigt kul men samtidigt förjävligt då man inte kan spela själv.
Beskriv dig själv som person
- Jag skulle säga att jag är en snäll och glad person som alltid kommer ge allt för laget och klubben både på och utanför planen.
Vad är dina förväntningar inför denna säsong?
- Jag förväntar mig att vi ska njuta av vad vi åstadkommit hitills och ha en troligt rolig och lärofylld säsong.
Vad är dina personliga mål med denna säsong?`
- Mina personliga mål är att lära mig så mycket som möjligt samt att bli så bra som möjligt i knät så jag kan komma tillbaka på planen starkare än någonsin.
Vad är dina intryck av truppen?
- Mina intryck är otroligt positivt, ett riktigt härligt gäng där alla är vän med alla.
Vad är ditt störta fotbollsminne?
- Det måste vara när vi sopade skiten ur Latorp i kvalet (trots att det blev spännande tillslut). Den känslan är svårslagen.
Favoritlag förutom GIF?
- Real Mardrid
Är det något lag du inte gillar?
Manchester City, för dom är pinsamma som alltid har ett av världens bästa lag men aldrig lyckas åstadkomma någonting i CL.
Favoritspelare?
- Neymar
Någon spelare du inte gillar?
- Bruno Fernandes
GIH Örebro IF 2 (hemma) | 18 maj, 17:00 |
Träning | 19 maj, 18:30 |
Träning | 21 maj, 18:30 |
Hovsta IF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
Hovsta IF 2 (hemma) | 25 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera