Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Glanshammars IF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Glanshammars IF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Idag är det äntligen dags.
Seriepremär i division 5 mot det förväntade topplaget IFK Askersund.
Vi fick tag i assisterande tränare Pontus Björkman och så här säger han om dagens match.
Premär idag, vad är känslan i din kropp?
- Äntligen är det premiär! Dagen alla ser fram emot, vi alla är nog lika taggade.
Hur har försäsongen varit?
- Detta år är det en liten generationsväxling i klubben. 12 st 99/00-killar har flyttats upp till seniorlaget och vi har en bred trupp på ca 25-30 spelare. Så det tar en stund att spela ihop alla lagdelar, men det känns verkligen roligt. Vi har tränat två gånger i veckan, en inomhus med lite fysträning och en utomhus på konstgräs.
Är det någon/några spelare som stuckit ut lite extra på försäsongen?
- Dom rutinerade spelarna vet vad dem går för och gör ett stabilt jobb. Gusten och Slang kommer dock vara viktiga för oss hela säsongen, dels p.g.a. sitt spelsätt och rutin, men även p.g.a. deras GIF-hjärtan. Annars tycker jag Emil Ljung (00:a) och Axel Tollofsen (00:a) har imponerat så här långt.
Hur ser truppen ut nu?
- Truppen ser bra ut. Någon skada bara.
Vad vet du om IFK Askersund?
- Jag har mött dom som spelare för ett par år sedan och det är ett väldigt samspelt lag som är tunga att möta. De blir säkert ett topplag i år också.
Hur tror du det går idag?
- Jag gillar inte att säga någonting här i förväg. Båda lagen vill såklart vinna så får vi se vad resultatet är när domaren blåser av matchen.
Något du vill hälsa folket i bygden?
Att så många som möjligt kommer ner och stöttar oss under hela säsongen oavsett resultat och väder! Vi behöver dem.
FORZA GIF
| Garphyttans IF (borta) | 22 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 18:15 |
| Träning | 27 maj, 18:15 |
| Nora BK (hemma) | 28 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera