Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Getinge IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Getinge IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Så var det äntligen dags för seriepremiär hemma på Getinge IP.
Stor uppslutning på läktarna var härligt att se. Det där man har längtat efter under hela försäsongen.
Efter en kämpig försäsong på många sätt så såg man en helt annan lyster i spelarnas ögon.
Matchen börjar i högt tempo och med mycket felpassningar på den svårspelade planen.
Varken Skrea eller vi får ordning på spelet. Det blir mycket närkamper och ibland på gränsen från båda håll.
I den 16 minuten får vi straff som säkert förvaltas av Linus Tisell.
Vi går in med en 1-0 ledning i paus. Skrea skapade flest lägen men vi stod upp bra.
Direkt i andra halvlek gör Skrea 1-1 på en knölig situation där hörnläggaren halkar och där bollen senare tar på 3-4 spelare innan den letar sig in i nät.
Matchen väger och vi spelar upp oss. Skrea känns trötta och därför ologiskt när de på kontring får en straff som såg aningen billig ut. Bollen letar sig via målvakt Milos händer in i nät. 1-2.
Vi trycker på framåt och kvitterar i den 90:e minuten 2-2. Det är Valmir Ahmeti som håller sig framme och kyligt slår in bollen. Härligt att se killarna fira i en stor hög på planen.
Ett oavgjort resultat känns rättvist när vi summerar matchen. Ett steg framåt på många sätt och något att bygga vidare på.
Det märktes att det var en match med mycket kamp och känslor. Fysiskt spel som resulterade i många frisparkar och sönderryckt spel.
Vi tackar publik, domare och Skrea för matchen och skickar ett extra tack till de ideella krafter som gjort planen spelbar med hårt jobb sista veckan. Det är ovärderligt. ??
Nästa match går mot HÅFF i Heberg.
//Ledarna
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| Alet - B 18:30 | 2 jun, 18:30 |
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| HGH - A | 5 jun, 19:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| 28 maj | VM-tips med Getinge IF! |
| 3 maj | Anmälan till Sommarlovsfotboll 2026 |
| 28 apr | FÖRENINGSDAG & DERBYFEST! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera