Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Getinge IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Getinge IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Tölö-Getinge 3-1
Till skillnad från föregående match mot Norvalla börjar vi matchen på ett väldigt bra sätt.
Första 15-20 min har vi väldigt bra koll på Tölö. Försvarsspelet sitter som det ska. Vi låser och pressar motståndarna högt uppe på deras planhalva. Offensivt vi rullar mycket fint i backlinjen och hittar luckor som vi kan spela igenom. Vi har bra rörelse i anfallsspelet och får till några bra anfall.
I minut 20 gör Tölö mål på ett skott utifrån, därefter så tappar vi det mesta vi hade de första 20 min Tölö får ett bra tryck på oss främst genom en del fasta situationer. Vi är inte riktigt synkade i försvarsspelet och bjuder Tölö på stora ytor. De spelar enkelt och bra spelar med väldigt få tillslag och är det bättre laget sista delen av den första halvleken.
I halvtid hade vi ett bra snack och pratade om att vi ska försöka hitta tillbaka till det spelet vi hade första 20.
Redan efter ett par minuter in i andra halvlek så gör Tölö 2-0. Strax därefter så får Tölö en straff, bollen tar på handen på en av våra spelare. Lite hårt dömt tycker vi då vi strax innan blev avblåsta för offside felaktigt. Istället för eventuellt 2-1 blev det istället 3-0 och matchen dör där och då.
Rent generellt så kan man säga att 1-0 målet var avgörande. Vi tappar lite i självförtroende och Tölö får upp sitt. Det har varit ett tufft år, men vi får försöka knyta näven och kämpa med näbbar och klor de sista matcherna och förhoppningsvis få någon vinst till. Under årets gång har vi varit värda fler vinster och fler poäng. Inget vi kan göra åt detta nu, förutom att ta lärdom och försöka att utveckla oss inför framtiden.
//Ledarna
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| Alet - B 18:30 | 2 jun, 18:30 |
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| HGH - A | 5 jun, 19:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| 28 maj | VM-tips med Getinge IF! |
| 3 maj | Anmälan till Sommarlovsfotboll 2026 |
| 28 apr | FÖRENINGSDAG & DERBYFEST! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera