Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Föräldrarepresentanter
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Föräldrarepresentanter.
Föräldrarepresentanter
Följ oss för uppdateringar
Vilket härligt möte vi hade igår! Hade inte tänkt att göra något mer utskick men kom på att vi behöver sammanfatta för de som inte hade möjlighet att delta under gårdagen.
En väldigt kortfattad sammanfattning (fyll gärna på i kommentarsfältet om jag missat något):
- vi skall organisera 3 obligatoriska säljaktiviteter per år (NewBody till hösten och Bingolotto till jul är redan klara). Med obligatorisk menar vi att alla lag med undantag av Spela, Lek och Lär skall delta. Vi kommer inledningsvis inte införa specifika säljmål per lag eller möjlighet att "köpa sig fri" Ambitionen är att genomföra säljaktiviteterna bättre och effektivare och därigenom få ett bätte resutat.
För att lyckas med detta skall vi:
-organisera uppstartsmöten i denna grupp för att se till att alla har rätt kunskap. Ta fram material för kommunikation, marknadsföring, beställnings- och betalningrutiner som skall distribueras till samtliga lag.
- vi behöver bli bättre på att kommunicera ut till föräldrarna hur intänkterna fördelas klubb/lagkassa både på de obligatoriska aktiviteterna (50/50) och på egna säljaktiviteter (20/80) för att öka motivationen i säljarbetet.
- ökad tranparens från klubben/kansliet i form av att samtliga lag skall få en återkoppling resultatet av säljaktiviteterna. Gärna kompletteras med en lista över vad de 3 bästa lagen presterat för inspiration och pep. (En komplett lista över säljresultat får gärna distribueras i denna grupp för du kan vi hjälpa till att lyfta och tipsa varandra)
Innan nästa måndag skall samtliga som känner sig kallade lämna förslag på den 3:dje obigatoriska säljaktiviteten som vi kommer genomföra till våren....och som vi kan använda för att träna vårt nya säljupplägg på.
Stort tack för igår!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Inga kommande aktiviteter
26 maj | Hemmamatch för Herr A torsdag 29 maj 14:00 |
15 maj | Matchdag - Torsdag 15 maj |
14 maj | Damlag |
12 maj | Vinnare Tombola och poängpromenad |
8 maj | Program och tider KIF 20 år |
Tack själva:) Klasspengar.se har bra kryddor och oljor bla. Lättsålda kan jag tänka mig. Och passar ju bra nu på våren inför kommande grillsäsong. https://www.klasspengar.se/produkter/
RapporteraRapportera
Klassparmesan.se som vi pratade om igår har utökat sortimentet med olivoljor och risotto: Samma priser & förtjänst (i parenteserna nedan) på parmesanosten som förra året:
Rapportera0,5 kg: 195 kr (45-60 kr)
1 kg: 365 kr (90-120 kr)
Olivolja:
250 ml: 165 kr (40-50 kr)
500 ml: 265 kr (65-85 kr)
Risotto:
2 olika smaker, 200 g: 105 kr (25-35 kr)
—> på hemsidan klassparmesan.se finns uppdaterad info med bl.a. de nya produkterna.
En annan nyhet för er (vi har haft igång det sedan i höstas) är att vi nu också har ett admin-inlogg för kontaktperson + app som säljarna använder för att dela sin egna individuella webbshop samt registrera sin försäljning.
Rapportera
Vi pratade även om något som alla behöver men som inte är lika skrymmande att hantera som toapapper: https://www.kaffekassan.se/
RapporteraRapportera
Bra möte tycker jag också! Angående kaffekassan tycker jag att det är väldigt dyrt kaffe. Även om försäljning av toapapper tar mycket plats tror jag med på det. Finns också tvättmedel mm som kan säljas men då bör man få testa det innan så att det håller kvalitet och ger en god doft om den ej är parfymfri.
RapporteraRapportera
Jag röstar för kakförsäljning😊går alltid åt under hela året och många som gillar.
RapporteraRapportera
Hej, instämmer med alla om ett väldigt bra möte. Jag har kollat runt lite och det är verkligen svårt att hitta lättsålda produkter. Kollade också på kaffe på två olika aktörer, men det är dyrt ut till kund och då svårt att sälja? Kanske särskilt nu i dessa tider?
RapporteraToapapper är jag öppen för, kikade även på grillkol, men har dårlig koll på vad det kostar i butik så vet inte om det är förmånligt? Kolla göra på ex. Supporterkol.se
Kakor…inget jag gillar, men det säljer absolut 👍
Rapportera
Parmesan är också ett bra alternativ!
RapporteraRapportera
Hej!
RapporteraTycker också att Kakor & godis är en bra idé, Kakservice har dessutom 4 sorters knäckebröd för de som inte vill köpa sött.
Tror även att Grillkol är lättsålt, något som ”alla” ändå köper vår och sommar. Säljpriset hos Supporterkol är 150kr för 7,5kg vilket jag tror är ”normalpris” 2,5kg i affären ligger väl runt 50kr.
En vända till med Parmesan med bättre tajming tror jag också funkar. Bra att det finns olivolja också men var inte olivoljan väldigt dyr?
Om Bingolotter ger bra förtjänst? Så skulle vi ju också kunna satsa på att sälja lotter till påsk.
Rapportera
En till som jag tror nämndes på mötet: Bjärechips. Landvetter har sålt detta med stor framgång. 25:- per påse 2 påsar för 45:-
RapporteraRapportera
Den låter intressant tycker jag.
RapporteraRapportera
Chipsen tyckte jag lät som en bra idé
RapporteraRapportera
En fundering….på mötet kom det upp att det kan vara svårt att motivera och förklara vart pengarna tar vägen i våra respektive föräldragrupper. Om vi skulle ”spara” godis/kakförsäljning till en egen säljaktivitet i början på året och köra den som en dedikerad kampanj för att få ner priset/barn på nya träningskläder. Vi får glada nöjda barn, tydligt mål med aktiviteten och varför man skall anstränga sig och produkten i sig är extremt lättsåld för ovana/ovilliga säljare. Om vi kan få behålla 80% av intäkterna i lagkassorna blir det ändå en liten del till klubbkassa.
RapporteraRapportera
Har en pdf för chipsen jag försöker maila imorgon…
RapporteraRapportera
Bra idé med chips! Något ”nytt” och går säkert hem hos de flesta.
RapporteraRapportera
Låter intressant med chipsen!
RapporteraSen finns det väl fröer man kan sälja, men vet inte hur intressant det egentligen är.
Tror också på sånt som man har ett faktiskt behov av, grillkol och toapapper.
Rapportera