Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FC Brandbergen A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FC Brandbergen A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Årets tredje träningsmatch slutar även den oavgjort.
Det var äntligen dags för hemmapremiär, och på det stod även ett derby på menyn. Förväntningarna var höga hos fansen som trotsade kylan och var på plats för att stötta laget.
Till en början fick vi se ett oinspirerat brandbergen, som stod för alldeles för korta anfall och ett flertal enkla bolltapp. Vendelsö höll linjerna bra, men stod inte heller för några stora hot mot Brandbergens mål.
20 minuter in på matchen får Vendelsö en hörna, där bollen läggs in i boxen. Efter en tilltrasslad situation hamnar bollen hos Vendelsö som trycker upp den i nättaket. 0-1, och inte alls oförtjänt med tanke på den svaga insats brb hittills visat.
Matchen fortsätter på samma vis, men brb börjar sakta bita in sig i matchen lite mer. Efter en halvtimme får brb en frispark i en i första glans ofarlig situation. Långbollen letar sig fram till Bashar i boxen som fint bröstar ned bollen och trycker dit den i bortre hörnet. Snyggt mål och brb har kvitterat!
En chansfattig första halvlek slutar sedan 1-1.
I andra halvlek gör brb några byten och spelet ser bättre ut. I minut 50 får Vendelsö dock en högst kontroversiell straff, där tacklingen verkar vara klockrent på boll. Men domarn dömer, och Vendelsö tar ledningen 2-1 från 11-meters punkten. Efter målet tar brb över matchen mer och mer och trycker på för en kvittering. Däremot är man väldigt uddlösa i avsluten och kvitteringen får dröja till matchens slutskede. Då rivs en brb spelare spelare ned extremt tufft i straffområdet, och domaren kan inget annat än att döma straff och dela ut ett rött kort till Vendelsö. Bashar stegar upp till straffpunkten och sätter säkert dit sitt andra mål för matchen till 2-2 i vänstra hörnet. Matchen slutar kort därefter, och lagen för nöja sig med ett oavgjort derby.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera