Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om VÄDDÖ IF FB Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från VÄDDÖ IF FB Senior.
FB Senior
Följ oss för uppdateringar
I säsongens näst sista match gästade Knivsta IK Vikingalunden under lördagsförmiddagen. En match där vi är det klart bättre laget och tar hem segern med 4-1.
Matchens första 30 minuter är några av de bättre vi gjort denna säsong. Stort bollinnehav, mycket skapade chanser och stabilt bakåt. Utdelningen kom i den 15:e minuten då Linus gled förbi sin försvarare, lurade upp motståndarnas målvakt till parkeringen och sedan klackar in bollen till en fri Viktor som enkelt rullar in 1-0.
2-0 kommer med fem minuter kvar av första halvlek då Viktor spelar i sidled till Jens som fri med målvakten behärskat rullar in 2-0. Resultatet står sig halvleken ut.
I början av andra halvlek har vi en sämre period men jobbar oss så sakteliga in i det igen. I 55:e minuten vinner Joel bollen högt upp och frispelar Jens som återigen placerar in bollen i mål, 3-0. Knivsta lyckas sedan med 20 minuter kvar reducera till 3-1 på ett av få målchanser man skapar.
Matchen punkteras fullständigt när Ivar i 78:e minuten i en tilltrasslad situation via stolpen placerar in slutresultatet 4-1.
Sammantaget gör vi en väldigt bra match och har en stabil period med fyra raka segrar. Det är redan klart att vi hamnar på 5:e plats i serien och att vi är ett av två lag som lyckats ta poäng av alla lag i serien. Extra plus för dagen till Johan som är oerhört stabil i mittförsvaret.
Nu ser vi fram emot en sista hemmamatch kommande lördag 1/10 kl 14:00 på Vikingalunden då vi tar emot IK Apollon från Uppsala.
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 19:00 |
| Upplands-Ekeby IF (borta) | 22 maj, 19:00 |
| Rasbo IK 2 Herr (borta) | 24 maj, 17:00 |
| Knivsta IK 2 (hemma) | 27 maj, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera