Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om VÄDDÖ IF FB Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från VÄDDÖ IF FB Senior.
FB Senior
Följ oss för uppdateringar
Årets sista bortamatch spelades på ön mot Grisslehamn. Som förväntat bjöd motståndarna upp till kamp och på sin hemmaplan är dom tunga att besegra. Men vad gjorde det när vi än en gång visar att vi är seriens klart bästa lag.
Grisslehamn börjar klart bäst och får redan i 6:e minuten utdelning efter en tilltrasslad situation. Ett motlägg i straffområdet går rätt upp i nättaket, tung start! Efter en kvarts spel höjer vi oss väsentligt och när Jens får en sen spark över foten i den 18:e minuten pekar domaren på straffpunkten. Som vanlig är Robin säkerheten själv och tredje maskan från vänster kryss får smaka på en stenhård Selectboll, 1-1. I den 27:e minuten slår sedan Oliver en fin genomskärare till Jens, som starkt håller undan försvararen och ur snäv vinkel trycker in 1-2. Ett resultat som står sig halvleken ut. Grisslehamn ska vara glada att domaren undvikit att vifta med det röda kortet då de vid ett par tillfällen gjort sig skyldiga till grova regelöverträdelser.
I andra halvlek har vi bättre tag om matchen från start. Dock är Grisslehamn konstant farliga på fasta situationer, framförallt inkast. Vid ett par tillfällen dansar bollen på vår mållinje, men vi lyckas reda ut det.
I 54:e minuten krigar Jens till sig en för lös hemåtpassning, rundar målvakten och lägger in 1-3. Matchen känns nu mer stängd, Grisslehamn skapar inte en enda målchans via spel på hela matchen, endast via fasta situationer. I matchens sista minuter kan Jens fullända sitt hat trick när han snyggt styr in 1-4 på en frispark innan Tommy, elegant framspelad av Linus, fastställer slutresultatet till 1-5.
Det är inte konstigt att Grisslehamn tar många poäng, framförallt hemma. Dom är tunga och väldigt skickliga på att utnyttja sina styrkor. Stor eloge till hela laget som tar sig an denna uppgift på precis det sätt vi pratat om! Bäst för dagen är Jens i anfallet, Zebbe på mitten och Sebbe som en trygg sista utpost.
Nu avslutar vi säsongen hemma mot Almunge nästa söndag kl 11. En poäng räcker för serieseger då vi leder med tre poäng före tvåan Olands FF.
| Knivsta IK 2 (hemma) | 27 maj, 19:15 |
| Ullfors IK (hemma) | 29 maj, 19:30 |
| Rådmansö SK 2 (hemma) | 31 maj, 15:00 |
| Träning | 1 jun, 19:00 |
| Träning | 3 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera