Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falköpings AIK Handboll P13 (Födda 2012)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falköpings AIK Handboll P13 (Födda 2012).
P13 (Födda 2012)
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu när skolan (och hösten) startat hoppas vi att ni alla spelare och föräldrar ser fram emot att få komma igång med handbollen igen, det gör åtminstone vi ledare!
Säsongen som kommer har vi delat upp förra årets grupp i två lag så att vi i P11 tränar för oss, och killarna som är ett år äldre tränar för sig.
Vi som var tränare förra året (Emil, Erik, Klas) fortsätter alla tre, och vi satt igår och började planera träningarna för hösten. Nytt för oss den här säsongen är att vi kommer spela sju mot sju och som gammal (medioker) linjespelare känns det väldigt skoj att få börja med det!
Vi tränare kommer planera alla träningar och minst en, oftast två och ibland alla tre kommer vara med på matcherna. Som förälder kommer man behöva hjälpa till med att bemanna kiosken ibland, tvätta ibland men framförallt med att peppa och heja på killarna!
Under hösten kommer alla Faik-lag att sälja sport-tvättmedel (inte i några stora mängder, och det går nog åt hos de flesta...). Poängen med en sådan försäljning är att hålla medlemsavgifterna så låga som möjligt så att alla kan vara med och spela. Vi vet dock att när fakturan för medlemsavgiften kommer så är den kanske inte ensam och för en del blir det en stor utgift. Vi vill inte att någon ska behöva avstå från handboll på grund av detta, och förmedlar gärna hjälp åt den som behöver. Hör i så fall av er till Erik på 0739-890709!
Träningsstart för hösten är v.38, onsdag 18 september klockan 17-18.30. Under v.38 och 39 tränar vi enbart onsdagar Från v.40 och framåt tränar vi ordinarie träningstider som är måndag 18.30-20 och onsdag 17-18.30. Alla träningar kommer vara i Dotorpshallen. Under september månad ska utomhus-idrotter gå före så om handbollen då krockar med annan idrott, välj den andra! Från v.40 och framåt räknar vi med att alla spelare kommer på alla träningar. Vid förhinder, skicka SMS till Emil på 0706-015063! Emil kommer bekräfta återbud med tummen upp-symbol.
Under säsongen kommer vi spela seriespel med 13 andra lag, alltså totalt 26 matcher men oftast två matcher samma dag. Vi kommer också spela Skadevi cup i Skövde v.44 och Hallby-bollen i Jönköping v.1.
Vi hoppas att alla som spelade förra säsongen vill komma tillbaka. Om någon vet att ens barn inte kommer fortsätta vill vi dock veta det så snart som möjligt för tränings- och matchplaneringens skull.
Vi ses i hallen!
/Tränarna
| Träning | 2 jan, 15:00 |
| Hallbybollen | 4 jan, 11:00 |
| Träning | 7 jan, 20:00 |
| IF Hallby HK Vit (borta) | 10 jan, 11:15 |
| Eksjö BK (borta) | 10 jan, 12:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera