Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagerås BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagerås BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Dagens referat kan bli ett av de kortaste genom Fagerås BKs historia då undertecknad är för trött för att lägga energi på detta.
12 tappra FBK själar samlades lördagen den 5 september på Sannerudsvallen i Kil för att spela kommunderby mot ett spetsat Kils AIK 2. Något dåligt med folk kanske några säger, men nejdå vi är Fagerås, (spoiler varning). Ett regnmoln i storlek med Grönland hade lagomt till uppvärmningen infunnit sig över Kil och kranskommuner vilket ledde till spel på konstgräsplanen, vilket sällan är ett speciellt uppskattat underlag för Fagerås spelarna.
Det jag kommer ihåg från första halvlek är att det var blött och att Kil vann bollinnehavet. Några riktigt giftiga chanser tillkom inte för något av lagen. Så vi går rakt över på andra halvlek. Kil fortsätter pressa på och tar ledningen i 52e minuten. 8 minuter senare kvitterar Axelsson genom en motlägg med målvakten vilket genererar i ett gult kort till den senare. Efter 15 minuters händelsefattigt spel gör Kil det troligen avgörande 2-1 målet. Men neherå, den gamla Kaik spelare Marcus ”Nisse” Nilsson ville annat. Genom sitt 2-2 mål va han teoretiskt sett beviljad att lämna matchen för att duscha då han redan var sen till bröllop, men laget för jaget är Nisses melodi. Vi var dock inte nöjda där. Genom ett anfall helt hänfört av allés våran Josef Bergström spelas bollen in i boxen till Axel som i 91 minuten blir stor matchhjälte och dagens bästa målskytt.
En tämligen komfortabel seger i lördagsregnet.
/Röb
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera