Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Esperöds SK Fotboll A/B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Esperöds SK Fotboll A/B-lag.
Fotboll A/B-lag
Följ oss för uppdateringar
GoF-Esperöd 3-0 (0-0)
tid igen för match. Vi begav oss till Flyinge för en tuff borta match.
Första halvlek var taktiken att hålla nollan och sätta försvarsspelet.
Vi försökte hitta runt på kanterna men vi kom inte till någon farlig chans.
GoF spelade i stort sett allt sitt spel på högerkanten där dom hade en snabb ytter. Dock skapade dom bara halvchanser där det alldrig var riktigt nära ett mål. Det var mycket kamp och inte mycket skönsspel.
Andra halvlek tog dom tag i spelet lite mer och var det laget som ville framåt. Dock höll vi dom på säkert avstånd från Johannes. Men till slut så kunde vi inte hålla emot. Lite för snällt försvarsspel gör att dom får komma runt på vänsterkanten och man slår en markrullar mot bortre stolpen där det får stå en ensam GoF spelare och raka in den. Efter detta fick esk mer att säga till om och man skapar ett flertal hörnor där en av dom blir riktigt farlig. Efter lite flipper så nickar Isak bollen mot bakre stolpen och där står Denniz helt själv men avslutet tar i ribban och ut. Lite synd men vi har tyvärr inte marginalerna med oss. Efter detta så försöker vi ösa på framåt och då blir vi sårbara bakåt. Med 10min kvar så får dom en straff efter att David sparkat GoF spelaren på benet men han får avsluta innan han trillar som en fura. Straffen sätts i mål, 2-0, En ännu större uppförsbacke än tidigare. Esk försökte med långa bollar men istället får dom en straff till. Dom gör mål på detta och det blir också slutresultatet.
Summering: Lite bättre prestation idag jämnfört med Harlösa sist. Dock så är passningsspelt och framför allt anfallsspelet inte bra. Visst man kan skylla på att gräsmattorna är torra och hårda men det e lika för bägge lagen. Det är bara att ta nya tag och framförallt träna, där är nog den största anledningen till att det går knackigt.
Esks 3 stjärnor:
***Anton J gör en bra match både i backlinjen och på mittfältet.
**Conny lägger inga fingrar emellan.
*Johannes e som vanligt stabil. Kan inte göra mycket åt målen.
Startelvan:
Johannes
Anton J-Isak-Conny-Tommy
Ramus-David-Oskar-Denniz
Anton A-Fredde
bänken: andreas, max, leo.
Löberöds IF (hemma) | 20 sep, 16:00 |
Träning | 22 sep, 18:00 |
Lunnarps BK/Lunnarps FF (hemma) | 23 sep, 19:00 |
Träning | 24 sep, 18:00 |
Hardeberga BK (borta) | 27 sep, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera