Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Esperöds SK Fotboll A/B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Esperöds SK Fotboll A/B-lag.
Fotboll A/B-lag
Följ oss för uppdateringar
Esk/Vif-Tomelilla 3-5 (1-0)
David S 2
Andreas 1
sista matchen för vår serien. För motståndet stod Tomelilla IF/City. Dom kom med ett ungt lag där den äldsta var blott 21år om man jämför med Esk/Vif som hade ”åldermannen” i Andreas Schön som är 38 bast.
Första halvlek går i esks favör. Trots att TIF äger mycket boll så skapar man inte mycket över 45min. Däremot så skapade esk rätt många chanser och man missade tyvärr rent för mycket. Trots detta så går man till paus vila med 1-0 efter att Andreas skjutet en hörna på en Tif spelare och den går i mål.
Andra halvlek så utökar vi ledningen genom David S som efter mycket om och men får in bollen efter en tilltrasslad situation i straffområdet. Men sen byter dom en några spelare från 4:e laget som förändrade matchbilden. Dom går fram till 2-3 rätt så snabbt. Men vi repar mod och ännu en gång så är det David som gör mål. Han får en fin passning av Emil och så sitter den i nättaket. Esk skapade många halvchanser på frisparkar och hörnor men tyvärr gör vi inte fler mål utan Tif kan kontra in 2 mål på slutet och ta en säker seger. Matchen slutar 3-5.
summering: Tomelilla är det bättre laget spelmässingt men esk/vif skapar fler chanser och borde haft minst oavgjort om kanske inte en vinst. Första halvlek har vi bra koll på dom och dom får inte komma till många chnaser men i andra hinner vi inte rikitigt med när dom sätter in sina snabba yttrar. Framåt handlade det mesta om David och Andreas som var dom som skapade chanserna. Lite bättre avslut så hade vi vunnit.
Då har vi spelat 6st matcher ihopa, Vanstad och Vi. Tyvärr bara förluster. Dom flesta lagen har ställt upp med nästan renodlade a-lag och då vi alltid har kommit med dom som sitter på bänken i a-laghen och fyllt på med spelare som tycker det är roligt att lira för skojs skull så blir det en stor skillnad. Men vi har haft för jäkla roligt och det har aldrig varit några sura miner utan vi har skrattat och haft det roligt.
Vi kommer nu utvärdera detta och så får vi se om vi fortsätter sammarbetet i höst.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera