Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Esperöds SK Fotboll A/B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Esperöds SK Fotboll A/B-lag.
Fotboll A/B-lag
Följ oss för uppdateringar
Lövestad-Esperöd 0-5(0-2)
Emil 2
Oscar
Joel
Christopher
Så drar säsong 2019 års säsong igång. Derby direkt i första matchen mot Lövestad. Vi fick spela i Sjöbo på konstgräset då kommunen inte tyckte att Lövängen var spelbar. Esk kom till spel utan Rasmus, David S och Möller. 3 tunga namn som är ordniarie i startelvan. Men vi har många som kan fylla på så det skulle gå ändå. Vi sa innan matchen att vi skulle ta tag i taktpinnen direkt och köra över dom.
Första halvlek tar esk tag i det direkt och trycker tillbaka Lövestad. Esk rullar boll bra och lövestad får bara slå undan den. Första chansen får esk efter 6min. Man får en hörna som läggs in i klungan på mållinjen. Bollen nickas ut och där kommer Lindblad först till bollen och pangar in den i nättaket, 0-1. vackert och välförtjänt. Esk fortsatte att dominera och man hittade luckorna bakom lövestads backlinje. Och 0-2 skulle komma. I den 12min så kommer esk i ett bra anfall där bollen till slut hittar ut till Joel som skjuter stenhårt bollen i mål. Nu var goda råd dyra för lövestad som går över till en 5manna försvar för att inte släppa in fler mål. Efter detta började esk slarva en hel del och man tillåter lövestad att komma in i matchen. Lövestads skapar en het chans när man kommer runt på högerkanten och hittar en ensam forward vid bortre men nicken går en bra bit utanför. Esk skapar några halvchanser när man kommer till avslut snett bakåt vid halvmånen. 0-2 står det i paus.
Andra halvlek kommer spiken i kistan. Det hinner gå 2min innan Oscar kämpar sig fram likt en Bulldozer och väl framme vid målvakten så lägger han den enkelt sidan om målvakten och 0-3 är ett faktum. Lövestad har svårt att skapa något utan Esk kontrollerar spelet väl trots motvinden. Kanske slappnade man av lite för det bjöds på en hel del felpass men inget som blev farligt för Marcus i målet. I de 60 min så kommer 0-4 när Emil avlossar ett skott från 16 meter som sitter äckligt klistrat vid stolpen. Vi gör några byten då vi får några småskador. Och dom som bytts in gör det riktigt bra och visar framfötterna. I den 77min kommer sista målet och det är rätt så likt det fjärde. En djupledsboll på Måbring som tar emot bollen och passar emil som står vid 16 meters och placerar in den vid vänsterstolprot. Detta blir också slutresultatet.
Summering: ja esk var så mycket bättre, precis som siffrorna säger. Lövestad skapar kanske 3chanser på hela matchen om man ska vara snäll. Esk gör inte sin bästa match men man är fruktansvärt stabila. Framförallt så är man starka dom första 20min och fullkomligt trycker ner motståndar laget. Sen består laget av många olika figurer, vilket gör att man är bra och sen har man bred trupp. Nu blir det träning i sövde måndag och onsdag 18-19.30 innan det är dags att beträda Österlens Camp Nou på lördag mot Kivik.
Esks startelva:
Mackan
Kim-Jonte-Isak
Joel-Lindblad-Ponthus-Emil-Oscar
Mattias-Alex
Bänken: Olli,Måbring,David J,Arvid,Tyke
Esks 3 stjärnor:
***Oscar gör en kanonmatch.
**Emil gör 2 mål och visar att han är på g.
*Jonte styr upp försvarsspelet
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera