Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Esperöds SK Fotboll A/B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Esperöds SK Fotboll A/B-lag.
Fotboll A/B-lag
Följ oss för uppdateringar
Esperöd-Lilla Beddinge 4-1 (1-0)
Rasmus 4
på förhand var det en match man bara skulle vinna, med tanke på tabellen. Det skulle alltså bli en intressant drabbning. Man såg på uppvärmningen att det var ett rutinerat gäng som Lilla beddinge satte på benen.
Första halvlek går i ESKs favör. Man rivstartar med ett mål direkt när Rasmus tar vara på en retur från målvakten. Passningsspelet var inte bra men man skapade mägder av chanser och skulle gjort minst 3 mål till i första halvlek. Lilla Beddinge spelade fysiskt men skapade ingen chans i första halvlek utan dagens målvakt Ola kunde enkelt vila sig igenom första halvlek.
1-0 i paus.
Andra halvlek såg nästa likadan ut som första. Esks spel är inte 100%. Vi tillåter Lilla Beddinge att komma in i matchen utan att dom skapar något utan dom vinner dom flesta bollarna. Och visst skulle 1-1 målet komnma när isak inte nådde ett inlägg och deras forward fick ta emot bollen och runda Ola och rulla in 1-1. riktigt surt. Men Esk repade mod och på en fin frispark kunder Rasmus i ensam majestät gå upp och nicka in 2-1, riktigt snyggt och otagbart för målvakten. Tyvärr skulle glädjen inte vara så länge, då Svedberg drog på sig ett direkt rött kort för att han sa ett könsord. Lilla Beddinge fick en gratischans in i matchen men tyvärr var Lilla Beddinge alldeles för dåliga och istället så kontrarde ESK sönder borta laget. 3-1 gör Rasmus på en frispark som han placerar in vid stolpen. Och nästan direkt på avspark gör Rasmus 4-1 och det var spiken i kistan. Rasmus hade chansen att gör sitt 5 mål också men friläget tog i stolpen. Matchen slutar 4-1.
summering: det finns fortfarande grejer för Tobbe att jobba på. ESK är lite för snälla i närkamper och försvarsspelet sitter inte riktigt. Nu ser vi fram emot Kivik på fredag kl. 18.30 i Kivik.
Esks topp 3:
***Rasmus gör 4 mål och hade bud på några till.
**Ola gör 2 idoträddningar på slutet.
*Kul att Rickard var tillbaka.
esks startelva:
Ola
Joel-Isak-Jonathan-Rickard
Lucas-David S-Svedberg-Jon
Ponthus-Rasmus
bänken: david j, jocke w, fredde, erik
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera