Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Esperöds SK Fotboll A/B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Esperöds SK Fotboll A/B-lag.
Fotboll A/B-lag
Följ oss för uppdateringar
Kivik-Esperöd 1-1 (0-1)
David S
Vi begav oss till Kivik för en oerhört viktig match. 3 poäng och vi lämnar Kivik en bra bit bakom oss i tabellen och vid förlust så var dom oerhört nära oss i tabellen. Om man skulle tro Benny så var förutsättningarna bra då det regnade utav bara den och det var mycket syre i luften. Ja vi fick väll se.
Första halvlek går lite i fördel för ESK. Man är det laget som försöker rulla boll och skapar chanser. Vår första heta chans får Seb när han får ett inlägg och från 2 meter från mållinjen lyckas få bollen på målvakten istället för i målet. Riktigt synd. Men ju längre halvleken led så hade vi svårt att stå emot deras långa bollar på forward. Men som tur var kommer vårt ledningsmål. På en hörna så klackar David S in bollen likt Zlatan gjorde i PSG, riktigt snyggt men det var en riktig målvaktstavla. Detta gav lite andning till ESK och man hade bud på ett 0-2 mål också när Joel O skar in i banan och avlossa ett riktigt fint skott men målvakten sträckte ut sig och gjorde en fin räddning. 0-1 i paus.
I andra halvlek är det nästa bara ett lag på banan. Vi får försvara oss oerhört mycket. Dom slår sina långa bollar och det vi får inte bort bollen. Kivik skapar säkert 4st heta lägen där Johannes får göra riktigt svettiga räddningar på mållinjen men till slut kan inte heller Johannes stå emot utan målet trillar in. Och dom sista 10 min blir nervigt och det skapas chanser åt båda hållen men tyvärr är orken slut eller så blir man avblåst av en linjedomare men inte riktigt ser. Matchen slutar 1-1.
Summering: 1-1 var nog rättvist i slutändan. Första halvlek skapade vi chanser och i andra så var det Kivik. Sen bjuder inte Kivik upp till något skönspel. Man har inget spel för 5 öre utan står bara och slår långa bollar upp i banan. Men det tillhör det också och ESK lyckades inte rulla boll utan man föll in i deras tempo och långbollar. Det var många som var trötta då planen sög mycket must ur benen, kanske skulle man gjort lite fler byten. 1 poäng är ändå 1 poäng och det är bättre än att vi förlora men ändå, vi är det bättre laget sett till laget. Nu vilar vi en vecka för att sen ta emot Sjöbo IF på Björkavallen.
Esks bäste spelare: Johannes visar att han har höjt sig under säsongen.
Esks startelva:
Johannes
Isak-Oscar-Jocke-Joel B
Fredde-David-David-Joel O
Casper-Seb
Bänken: Svedberg, Rasmus, (Markus J, Andreas, Erik spelade inte)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera