Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings SK HK Junior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings SK HK Junior.
Junior
Följ oss för uppdateringar
Redan igår kväll åkte ESK J18 till Nynäshamn och tog kvällsfärjan över till Gotland för dagens match mot Visby/Roma-Sudret. En stor ”apparat” för en enskild bortamatch, då man blir borta två nätter.
Idag på förmiddagen körde ESK en timmes isvärmning .
Sedan förbundet bestämt att inget lag åker ur årets div 1 så har många matcher blivit betydelselösa. ESK försöker gå för serieseger, som ger kvalplats till Elit, men efter förlusten senast mot Farsta så är chanserna väldigt små.
Kommentar från huvudtränare Fredrik Lindberg:
-Ändå en ganska rolig bortamatch den här i Visby. Här har vi chansen att svetsa samman gänget och mycket av det här tar vi med oss in i nästa säsong. Så länge chansen finns, så går vi för seger.
ESK:s fem senaste matcher:
Nyköping 1-5 (förlust)
Segeltorp 8-4 (seger)
Trångsund 2-3 (förlust OT)
Mälarö 2-3 (förlust OT)
Farsta 4-45 (förlust)
Visby/Romas fem senaste matcher:
Nyköping 2-3 (förlust)
Sollentuna 1-4 (förlust)
Spånga 2-4 (förlust)
Segeltorp 5-7 (förlust)
Farsta 4-6 (förlust)
ESK:s poängligaledare (fortsättningsserien) (topp tre):
Jonatan Berggren 19 poäng (12 mål + 7 ass)
Tobias Smids 14 (8+6)
Gustav Lindberg 10 (3+7)
Visby/Romas poängligaledare (topp 3):
Dennis Danielsson 13 (1+12)
Malte Stenström 12 (8+4)
Chanti Childs 12 (7+5)
Matchinfo:
Ikväll, lördag 22/2 kl 16:00 i Visby Ishall
Liveresultat:
Du hittar matcherna på http://stats.swehockey.se under ”Region Öst” och ”J18” samt slutligen ”J18 Div 1 Fortsättning” och sedan klickar du på ”live”.
Direktlänk: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/3976
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera