Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings SK HK Junior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings SK HK Junior.
Junior
Följ oss för uppdateringar
Det har uppstått lite frågetecken kring några detaljer efter föräldramötet och här kommer ett försök att förtydliga vad som gäller:
När det gäller cuperna så är alla spelare i träningsgruppen lovade att få spela minst en av cuperna. Några spelare kommer att få spela två cuper och i enstaka fall kommer några spelare att spela alla tre cuperna.
Alla spelare har uppmanats att betala in 400 kr vardera till lagkassan. Det motsvarar kostnaden som varje spelare måste betala för sitt deltagande i EN cup. Den spelare som blir uttagen att spela två cuper måste betala ytterligare 400 kr och de som spelar alla tre cuperna betalar ytterligare 400 kr. Att spela alla tre cuperna kostar alltså totalt 1200 kr (varav 400 kr alltså redan bör ha betalats in av alla).
Veckan innan respektive cup kommer laguttagningarna att presenteras på hemsidan och i den informationen kommer det att framgå vem som måste betala in mer och hur mycket han måste betala.
Hemmacupen kostar inga pengar alls. Där betalar man genom föräldrarnas arbetsinsats.
En annan sak som tydligen missuppfattats på mötet var beträffande bussresorna på J18. Det som lades fram på mötet var en fråga till föräldrarna vad man vill beträffande bussresor och kostnaden som nämndes var ett exempel på vad det kan kosta om varje spelare bär sin del av den totala busskostnaden och om lagkassan lämnas orörd.
INGET BESLUT ÄR TAGET I FRÅGAN och den som motsätter sig detta, eller den som tvärtom jättegärna vill att det ska vara bussresor, är så klart välkommen till oss ledare att berätta det (att få in synpunkter i bussfrågan var ju liksom det som var meningen med frågeställningen...)
Så som undertecknad uppfattade önskemålen på mötet var att vi skulle undersöka vidare kring att åka buss på de veckomatcher som hade längst reseavstånd i kombination med "sämst" matchtider. Nu kan vi anta att även U16-matcherna kommer att ligga delsvis på kvällstid i veckorna och det spelschemat har ännu inte presenterats, så därför ber vi att få återkomma i ärendet.
Är det fortfarande något som är otydligt är ni välkomna att kontakta mig, eller någon annan av ledarna.
/Håkan H
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera