Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ervalla SK Hälsopass
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ervalla SK Hälsopass.
Hälsopass
Följ oss för uppdateringar
Eftermiddagen hade varit regntung men när väl klockan slog 18:00 och höstens träningar därmed drog igång så var det solen som vann kampen mot molnen. 28st hade hittat sig ner till Lyckevallen där kickoffen ägde rum. Några återbud fanns bland de 30 deltagarna och fler vill gärna vara med vilket är jätteroligt att efterfrågan är så stor men att vår Idrottshall är så liten. Vi kommer att ha några pass öppna för ALLA dels kostföreläsningen den 9 okt. samt Army campen den 23 oktober. I övrigt så är det inte vi som föreningen som sätter stopp utan hallen vi bedriver Zumbaträningen i tyvärr. En väntelista har tagits i bruk men vi garanterar inte att plats kommer att kunna ges utan bara att vi kontaktar er om så är fallet. Jättetråkigt att några blir besvikna men allting har ett "maxtak" och det var "först till kvarn" principen denna gången.
Dagens vinnare av Sverigelotter blev: Karin L, Teres, Heidi samt Ingela D. Dock blev alla vinnare av att dels motionera 2,5km (ja vi vet, flera av er längre än då) och att alla som deltog denna första kickoff fick en "Coopgoodiebag" med sig hem fylld av överraskningar. Fler överraskningar kommer att ske när du som minst anar det, all information kommer delges här på denna hemsida. Nästa pass för Zumbagänget blir om en vecka (tisdag 25/9) 18:30 i skolans Idrottshall med cirkelträning (Arm, rygg & mage)
I och med att träningen är igång med dagens gång/löpning så öppnas också gästboken där ni deltagare kan informera, peppa och delge varandra åsikter och tips om allt mellan himmel och jord, kopplat till höstens träningar förstås.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera