Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Elastico FC U-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Elastico FC U-17.
U-17
Följ oss för uppdateringar
Nu har vi börjat pussla ihop matcher, cuper och träningar för våra ungdomslag. En del är bekräftade och de finns att hitta i kalendern. P-07 är anmälda till två cuper (4 december och 4 januari). P-09 är anmälda till tre cuper (28 november, 30 december och 8 januari). Mer information om dessa när spelschema kommer.
De första matcherna vi har inbokade är nu på söndag 31 oktober. Där spelar både P-07 och P-09 mot VIK. Den 6 november börjar seriespelet för både P-07 och P-09. Upplägget är att man spelar två matcher vid fyra olika tillfällen (november, december, januari och februari). Serien består med andra ord av åtta matcher. Spelplatser är bland annat Eskilstuna, Katrineholm och Nyköping. Så det blev ett par längre resor än vad vi förväntat oss. Matchtröjor har kommit och de kommer delas ut nu i slutet av oktober om medlemsavgiften är betald.
Cupen som P-07 spelar den 4 december anordnar vi själva. Den kommer spelas i KB-hallen. Den kommer bestå av åtta lag och pågå mellan 08:00-17:00. Här kommer vi behöva hjälp av några föräldrar med exempelvis kiosk och sekretariat. Mer information om det kommer om ett tag.
Håll alltid koll i kalendern för att vara säker på hur vi tränar framöver. Den kommer alltid vara uppdaterad med rätt information. Vi som är ledare ansvarar för hela U-verksamheten så det kommer falla bort en del träningar då det krockar med serie- och cupspel för andra lag. Det kan bli aktuellt att lägga in enstaka träningar på andra dagar men då kommer det läggas in i kalendern och meddelas. Vi kommer även påminna grabbarna om när nästa träning är och om någon är inställd.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera