Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Danderyd FC F10/11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Danderyd FC F10/11.
F10/11
Följ oss för uppdateringar
Hej bästa laget,
Hoppas ni har haft ett toppenlov!
Det är dags att rota fram innebandyprylarna och bege sig till Mörbyhallen! Kommande säsong så har vi samtliga träningar i Mörbyhallen vilket känns väldigt bra.
Vi kommer också att spela under den nya klubbnamnet DFC, vilket innebär nya matchställ som är superfina. Det innebär också att vi i DFC har tre lag för flickor som är aktiva, F 06, F10 och F11/12. F10 och F11/12 kommer att ha samtliga träning samtidigt, men vi kommer spela i två olika serier. Här får vi möjlighet att hjälpa varandra och hoppa in, om vi vill i en högre resp lägre serie. Vi hoppas det ger en fin möjlighet till utveckling för de som vill.
En tråkig del är att våra tränare Selma och Tua inte fortsätter som tränare, dom hälsar till alla och önskar oss lycka till.
Jens och Johan kommer att ansvara för att vårt nya tränaruppdrag blir så bra det kan och att vi får till bra utveckling för alla nivåer på träningen.
Mer information kommer när vi har kommit igång inklusive seriespelet.
Följande träningstider gäller för hösten:
Tisdagar 17-18:15 Teknikträning
Torsdagar 17-18:15 Träning
Söndagar 11:45-12:55 Extraträning
Super kul att vi nu ska få spela en CUP inom kort, då ska det springas!
Först ut är Innebandydagen den 27:e august i Mörbyhallen, då ska vi ha en heldag inkl lagfotografering, kiosk och mkt mer. Allt i våra nya matchställ.
Mer information kommer inom kort!
Vi ser fram emot att träffa alla!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera