Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalhem IF Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalhem IF Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Lina Lindgren, 25 år, kommer att fortsätta i Dalhem IF även nästa säsong. Lina operade korsbandet i oktober förra året och kämpade hela försäsongen med att träna upp knät för en comeback. Lina gjorde comeback i Juni och spelade även för Gotland i Island Games, men när hösten kom började hon känna av knät igen och var tvungen att avbryta säsongen.
Lina ska göra en koll nu efter nyår och det mesta tyder på att korsbandet är för långt, så då måste man gå in och korta av det. I bästa fall, om rehabträningen går bra, så kan Lina vara tillbaka på planen i Juni/Juli. Lina själv säger att hon saknar fotbollen otroligt mycket och vill inget annat än att få komma tillbaka till fotbollsplanen.
Klubben är glada över att Lina vill fortsätta sin satsning i Dalhem IF och passar på att skicka en nyårs hälsning till henne att vi vill se henne i den Blå/Vita dalhemtröjan så fort som möjligt.
/Stefan Thomasson
| P18 IK B (borta) | 2 jan, 17:30 |
| Visby AIK (hemma) | 2 jan, 19:30 |
| Träning | 5 jan, 20:00 |
| Lärbro IF (hemma) | 10 jan, 12:30 |
| Klintehamns IK (borta) | 10 jan, 15:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera