Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dingle AIK Damjuniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dingle AIK Damjuniorer .
Damjuniorer
Följ oss för uppdateringar
Det var dags för höstens sista hemmamatch i Damjuniorserien dessutom var det tidig seriefinal då Pixbo och vi efter Alingsås urdragning, hade samma poäng och snarlik målskillnad.
Att det är snabba, kvicka och lite hetsiga matcher mot Pixbo, det visste vi frånstart. Detta 2010-lag är duktiga och väldigt spelskickliga, med en del i verktygslådan att plocka fram vid behov. Samtidigt är de mästare på "på gränsen" innebandy, med tjuvnyp, fasthållningar, händer i ryggen och knuffar i ryggen när man är på väg bort från en situation. De kommer dessutom oftast undan med det i domsluten... Jag förlorar gärna mot bra motstånd, men har svårt för tråkbandy. I dag tillkom dessutom trashtalk till listan över saker man är bra på. Det har vi inte riktigt upplevt tidigare. Både från spelare och hör och häpna så kom det lite grodor till våra spelare från i alla fall en av ledarna... vid utvisningen för hårt spel till exempel. Jag stod tre meter ifrån och hörde, så svårt att svära sig fri ifrån den. Nog om det.
Vi noterade dessutom att det inte var många spelare i truppen vi mötte idag, som var med mot oss i matchen i början av serien. En handfull kanske. Man hade i dag en trupp som snarare var identisk med den man ställer upp på banan i serien över oss tex när man besegrade Lindome med 7-1. Så att det skulle blir åka av... det förstod vi.
Match igång och det är faktiskt ganska jämnt länge. Ja, Pixbo är duktiga på omställningar och spel framför vår kasse. Man är i ständig rörelse och försvårar försvaret. Vi är dock med bra och ett ganska intensivt spel nära deras anfallare håller dem borta från de farligaste lägena. Det ska dröja till fjortonde minuten innan de får en spelare fri på sin vänsterkant som tyvärr får sätta den i Stinas bortre kryss. Ett fint mål, där man fyllt på med spelare och vi gick lite kort i markeringarna.
Paus och nya tag. Som sagt, vi har gjort en riktigt bra match och sådana här matcher är roliga att spela.
Pepp kring det och att släppa målet.
Andra i gång och sidbyte på det. Någonstans här tar det tråkiga snacket sin start och några av våra forwards tar lite illa vid sig. Domarna fick ett samtal med kapten Tindra i paus, men hör man inte som domare så hör man inte.
I sjunde minuten kommer vi lite på efterkälken och man får iväg en strumrullare från ganska långt avstånd. Tyvärr kommer den igenom försvaret och letar sig in lite retligt.
Vi har dock en period med bra tryck i mitten av andra perioden. Vilja har ett direktskott och är en reflexräddning från att reducera och vi hade fler bra lägen i andra. Vi går dessutom ner på kedjor fram under en kort period för att öka på trycket.
Dock har vi lite otur med skyttet och det vill sig inte riktigt med målen.
I sista periodminuten gör Pixbo en kopia på sitt första mål. Snyggt spelmål helt klart.
Paus igen och även om det är 0-3 på tavlan så är innebandy just innebandy och det kan gå fort.
Dock är det Pixbo som kommer ut som det lite hetare laget och redan efter en dryg minut utökar man till 0-4. Lite trögt, då vi sekundrarna innan hade en ramträff och en missad retur.
Någon minut senare är det dock dags... efter en bra duell i vårt offensiva vänsterhörn, kommer Vilja fri och får lagt en klassisk "snett innåt/bakåt" pass. Där står Stina Ö redo och skjuter. Lite missad träff, men den rullar under målvakt och in i mål under henne. 1-4 på tavlan och lite energi in i truppen.Händer mycket nu och tyvärr får Pixbo utöka återigen efter någon dyg minut och sedan svänger det igen. Kanppt har jag hunnut börja skissa på en formation för att pressa islutet av inmatchen, innan Stina Ö droppar en pass till Maja B, som passar fram till Vilja, som tar några meter in i banan och skjuter. 2-5 nu och mycket energi. I samband med målet tar vi time-out. Lite omstökning och går ner på kedjor. Vi byter också ut Stina i målet och sätter in Ida. Detta inte på något sätt på grund av dåligt jobba av Stina, utan mer klassisk psykologi. Utespelarna får en förändring, målvaktssidan får en förändring och det skapas en ny slags dynamik kring det. De som kan lite handboll känner säkert igen tänket.
Vi får ett bra rull nu och har ett par chanser på kort tid. Pixbo kontrar dock ibland och tvingar Ida till en monsterräddning. Vi har också lite tur när de missar "öppet mål" två gånger. Pixbo, märkbart trötta, börjar haffsa lite nu och till slut kommer den... utvisningen. Det är Stina Ö som får en körare in i sargen i höjd med Pixbos bänk och Pixbo åker 2 minuter för hårt spel. Vi rullar bra i powerplayet, Pixbo ställer upp i diamant och vi spelar via Vilja. Ett par avslut, ett par bolltapp och vi återtar bollen igen. I en duellsituation faller en pixbospelare och gör en eftersläng med klubban mot (jag tror det var) Tindra. Domaren höjer armen igen och vi kan ta ut målvakt och rulla sex mot fyra en stund innan vi tappar boll och Pixbo åker för liggande spel. Spel fem mot tre nu och med alldeles för kort tid för att ha en chans att ta ikapp resultatet, så vill vi ju i alla fall göra fler mål. Fortsatt bra rull, men ett par avlut utan precision och tiden rinner ut.
Vi tar med oss att vi står upp bra i en rejält fysisk match mot det bästa lag som denna träningsgrupp i Pixbo kan sätta på banan. För ett år sedan hade vi inte klarat av varken mentalt eller fysiskt en sådan här match, men idag är det mest att Pixbo är mer kliniska i sina avslut och har lite mer verktyg i lådan, som avgör matchen. Vi hade svårt att komma till bra avslut, sköt en del i täck och var en halv sekund för sena med avsluten ibland. Dock flera fina chanser och ett par ramträffar och fina räddningar från att ha gjort fler mål. Till det ett bländande försvarsspel till 95% av matchtiden.
Vi tackar Pixbo för god match och ses till våren och då ska det spelas om det igen!
Omnämnanden idag; Emelia för hårt backspel, ett par rediga tacklingar och stod upp rejält i närkaperna. Stor skillnad mot ett par matcher tillbaka. Kul att se! Får också ge forwardparet Vilja och Stina Ö omnämnande. De fick det nyss, men återigen så levererar man när det är som tuffast och spelet är som snabbast. Både sett till chanser, mål och det fysiska spelet. Båda spelade både backar och forwards idag och bidrog rejält!
Målskyttar;
1-4 Stina Ö ass Vilja
2-5 Vilja ass. Maja B
| Träning | 16 dec, 18:30 |
| Träning | 18 dec, 18:00 |
| FBC Lerum Utveckling DJ (borta) | 21 dec, 16:30 |
| Träning | 8 jan, 18:30 |
| Träning | 13 jan, 18:30 |
Bra referat! Grymt kämpat idag tjejer! 💙
RapporteraRapportera