Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dingle AIK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dingle AIK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags att säsongen drar igång "på riktigt", i och med att Damlaget tar sej till Sundahallen på söndag den 16 september för att möta, i årets första match, ett hårt satsande Stenungsunds IBK.
Stenungsund är som många vet ett starkt lag och spelar denna säsong i Div 2 damer efter en fantastisk säsong som come-back:ande lag i Div 3 där de gick obesegrade igenom till en solklar serievinst. Målet för SIBK är denna säsong enl. ryktet att ta sej till div 1, och i och med det så har man förstärkt sin redan starka trupp med ytterliggare några spelare av kvalitet.
För vår egna del så får vi fokusera på "vårat" och få in tempo i kroppen.. vi vet på förhand att detta kommer att bli en tuff match för oss efter vår korta tid i hall. Men man gör som man säger på andra sidan Atlanten "roll with the punches".
Försäsongen har varit lite tuff, med tunnt med spelare, men vi tror och hoppas på att det vänder och att hallen fylls med fler innebandysugna tjejer under hösten. Detta är inte ovanligt i lag där flera spelare har fler sporter som de utövar under året och då är det lätt att det "krockar" inledningsvis.
I övrigt har det sett bra ut, med bra kvalitet, humör och tempo på träningingarna.
Vår egen målsättning denna säsong är att ta en match i taget och att ha roligt tillsammans, vi tror på det konceptet, och lyckas man med det brukar resultatet komma av sej själv.. Oavsett vins eller förlust så gör vi det Tillsammans, som ett lag.
Som "ny" i laget och klubben så ser jag fram mot denna säsong med spänning, och med starten så ser det ut att bli en rolig säsong då "gänget" är ett härlig "bonte fruntimmer"
Vi ( Frontimmrene och gobbarne) hoppas och önskar att vi ses i hallen och på ett fantastiskt stöd under säsongen...
// Coah M
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera