Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bergsbyns SK Ledare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bergsbyns SK Ledare.
Ledare
Följ oss för uppdateringar
Hej
Nu har vi spelat fotbollsmatcher under några veckor. Under denna korta tid har det redan uppstått händelser som vi verkligen inte vill ska ske vid våra fotbollsplaner!
Unga nyutbildade domare har tvingats ta emot otrevliga och kränkande kommentarer från både spelare, ledare och publik (föräldrar till spelande barn?).
Ungdomar som har utbildat sig till domare har meddelat att de slutar som domare pga av dessa händelser.
Västerbottensfotbollen har via Grönt Kort, Matchvärd och tränarutbildningar försökt skapa en matchmiljö som är rolig och trygg, för både våra spelare och våra domare.
Västerbottens FF får ibland höra att det inte behövs Grönt kort eller Matchvärd för att det händer ju aldrig några dumheter vid barn- och ungdomsmatcher. Verkligheten visar något helt annat!
Nu måste det bli skärpning bland våra ledare och publik (föräldrar)!
Västerbottensfotbollen kan inte ha en matchmiljö som skrämmer bort ungdomar som vill vara domare eller barn- och ungdomar som vill spela fotboll.
Ta upp detta med era tränare/ledare och diskutera hur Er förening kan se till att det blir en rolig och trygg matchmiljö vid våra fotbollsplaner.
Mvh
Lars Lindgren
Kanslichef
Västerbottens FF
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera