Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borrby IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borrby IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Borrby IF - Smedstorps IF = 2 - 0 (1-0)
Målskytt Johan Vide Hansson 2
Matchen mot Smedstorp startade med att vi höll en tyst minut för Måreten Andersson som allt för tidigt gick bort tidigare i år. Mårten gjorde närmare 20 säsonger för BIF och var även aktiv i Smedstorp bl.a. som tränare under några år. Båda lagen spelade även med sorgeband.
När matchen drog igång var det Smedstorps som började bäst och efter 10 minuter gjorde Joel en prakträddning när en Smedstorpsspelare kom fri. Efter hand började BIF ta över spelate mer och mer och efter drygt en halvtimme hittade Khaled huvudet på Johan Vide Hansson och det stod 1-0 till BIF. Resultatet stod sig halvleken ut.
I andra halvlek var känslan att Boorrby IF kontrollerade matchen och var ständigt farliga när man anföll. Vid 2-0 målet gjorde Tobbe ett riktigt härligt förarbete till Vide som enkelt satte bollen i mål.
I och med segern parkerar Borrby IF på andra plats i tabellen och har imponerande 25-0 i målskillnad på Borresvall. En härlig kämpainsats av alla och ett extra plust till Joel, Khaled, Tobbe och tvåmålsskytten Vide.
Nästa match är bortamatchen mot Svenstorp nästa fredag.
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Rörums SK (borta) | 14 jun, 13:00 |
| Träning | 15 jun, 18:30 |
| Branteviks IF (hemma) | 18 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera